Altay Yolun Sonuna Yaklaşıyor

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de tarihinin en sancılı dönemlerinden birini yaşamaya devam eden Altay adına kümede kalma umudu artık iyiden iyiye tükenmiş durumda. Yeni teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile çıktığı ilk maçta Antalyaspor’a mağlup olan İzmir temsilcisi, ligin 32’inci haftasında karşı karşıya geldiği Adana Demirspor karşısında da direnemedi ve sahadan 3-1 mağlup ayrılarak bir haftayı daha puansız kapatmak zorunda kaldı.

Kalitesi Eksik

Bu sezon Süper Lig’in en çok sancı çeken takımlarından biri olan Altay, ligin 32’inci haftasında aldığı Adana Demirspor mağlubiyetiyle birlikte artık yolun sonuna geldi ve takımın buradan çıkışı pek de kolay olacak gibi görünmüyor.

Adana temsilcisinin sahasında oynanan maçta kalite anlamında rakibine karşı çok eksik kalan Siyah Beyazlı takım, çok erken geriye düştüğü maçta geriye gelebilmek adına gereken hiçbir şeyi sahaya koyamayınca mağlubiyet de kaçınılmaz oldu. Adana Demirspor‘un ligin en kaliteli takımlarından biri olduğu da unutulmamalı.

Yeni teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile sahaya çıktığı ikinci maçtan da mağlubiyetle ayrılan Altay son 3 maçının 3’ünden de mağlup ayrılarak ligin son döneminde hiç istemediği bir senaryoyu yaşamaya devam ederken lig adına da kritik bir döneme gelindiğini hatırlamak lazım.

Nitekim 32’inci haftada yine küme düşme hattını çok yakından ilgilendiren maçta Yeni Malatyaspor ile Giresunspor karşı karşıya geldi ve Giresun temsilcisinin 1-0 kazanmasıyla birlikte Yeni Malatyaspor ligden düşen ilk takım oldu.

Artık ligden düşen takımların belirmeye başladığı bir dönemde Altay’ın pek de umudu kalmış gibi görünmüyor. Takımın hem takvim açısından hem de kadro kalitesi açısından aleyhinde gelişen şartlar da düşünüldüğünde bu sezonun Altay tarihinde hiç hatırlanmak istenmeyecek bir sezon olarak geçtiği kesin.

Gündem Farklı

Bununla birlikte İzmir temsilcisi adına can sıkıcı bir diğer durum da kimsenin takımın küme düşmesiyle ilgilenecek halinin olmaması gibi görünüyor. Tartışmalı başkan Özgür Ekmekçioğlu görevinden istifa ettiğini açıkladı ve o günden bu yana İzmir temsilcisi adına konuşulan konular futbolun tamamen siyaset tarafına doğru kaydı.

Öte yandan bu ilgisizlikte takımın gösterdiği kötü performansın da muhakkak etkisi var. Ancak takımın içerisinde yer alan figürlerin birçoğu mevcut yönetime dair çok kötü ifadeler kullanmışlardı. Takımdan ayrılan sportif direktör İbrahim Akın, olaylı bir ayrılık yaşayan teknik direktör Serkan Özbalta ve geçtiğimiz hafta kadro dışı bırakıldıkları açıklanan Murat Akça ile Marco Paixao bu zincirin halkası olan isimler olarak sayılabilir.

Tüm bu şartlar altında Altay’ın biraz da kendi edip kendi bulduğu bir sezon yaşadığını dile getirmek yanlış olmaz. Takım galibiyete hasret kaldığı dönemlerde Mustafa Denizli ile yolları ayırmak konusunda geç kaldığı gibi sezonun en iyi performanslarından birini gösteren teknik direktörü Serkan Özbalta’yı takımda tutabilmek adına gerekli şartları da sağlayamadığı için bugün bu noktaya gelmiş durumda.