Altay Resmi Başvuruyu Yaptı

Sezon içerisindeki 4’üncü teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile ilk maçına Antalyaspor karşısında çıkan Altay, bu maçtan alınan 2-1’lik mağlubiyetle kümede kalmaya dair umutlarını tüketme noktasına gelmişti. Bununla birlikte Siyah Beyazlı takımın profesyonelleri Akdeniz temsilcisiyle oynanan maçta yapılan çok fahiş bir hatayı fark etmişti. Klasman dışı hakem Alper Çetin’in kurallara aykırı bir biçimde maçın Video Yardımcı Hakem Asistanı olarak atanması konusunda itirazda bulunacağı belirtilen İzmir temsilcisi, 6 Nisan tarihinde resmi olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurusunu yaptı.

Fahiş Hata

Bu sezon Süper Lig’de kalabilme yolunda umutlarını tüketme noktasına gelen Altay’ın gündeminde oynanan son maçta yapılan kural hatası yer alıyor.

Milli Takım arasından sonra yeni teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile ilk maçına çıkan İzmir temsilcisi, kendi sahasında oynadığı maçta ligin en formda ekibi Antalyaspor’u konuk etmişti. Kırmızı Beyazlı takım karşısında iyi bir performans sergileyemeyen ve sahadan 2-1 mağlup ayrılan Altay, bu mağlubiyetle birlikte umutlarını tüketme noktasına gelmişti.

Bununla birlikte maçın Video Yardımcı Hakem Asistanı Alper Çetin ile alakalı olarak çok fahiş bir hata olduğu ortaya çıkmıştı. Kurallar gereği Süper Lig’de klasman olmayan hakemlerin görev alması mümkün değil. Buna rağmen klasman dışı bir hakem olan Alper Çetin maçta görev yaptığı için maçta çok ciddi bir atama hatası yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Bu hatanın tespitinden sonra gerekli raporları hazırlayan ve kurum avukatlarıyla görüşen Altay, 6 Nisan tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’na konuyla alakalı resmi başvurusunu yaptı. Öte yandan bu başvurunun ne yönde cevaplanacağı ise hele ki şu günlerde çok ciddi derecede kuşkulu.

Federasyonun Gündemi

Altay’ın yaptığı bu başvuru muhakkak değerlendirilecek ve bir sonuca varılacak ancak bu sonucun hele ki bugünlerde Altay lehine çıkması pek de mümkün gözükmüyor. Zira Türkiye Futbol Federasyonu Nihat Özdemir ve Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg’in 4 Nisan tarihinde gelen açıklamalarla peş peşe istifalarını duyurmuş olmaları federasyonun iyiden iyiye karışmasına neden oldu.

8 Mart tarihli MHK operasyonu sonrasında daha da artan baskılara dayanamayan Nihat Özdemir’in istifası sonrasında yapılan bu başvuru her şeyin normal olduğu bir futbol ikliminde çok daha objektif bir şekilde değerlendirilebilirdi.

Bununla birlikte Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun tüm bu olayların en büyük müsebbiplerinden biri olarak görüldüğü düşünüldüğünde bu başvuruya objektif bir cevap verilebileceği konusunda da kuşkular artıyor.

Zira Merkez Hakem Kurulu’nun amiyane tabirle kuyruğu dik tutmak açısından daha radikal bir tavır sergilemesi beklenirken yapılan bu atama hatasının da ne yazık ki görmezden gelinmesi bekleniyor. Tüm bu şartlar altında Altay’ın başvurusu olumlu olarak cevaplanırsa iki takım arasındaki maçın tekrarlanması ve Altay’ın daha umutlu bir noktaya varabilmesi mümkün olabilir.