Altay Kara Bulutları Dağıtamıyor

Sezonun ikinci yarısında uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’e tutunma mücadelesi vermeye devam eden Altay adına bu mücadeleye dair olumsuz anlamda bir sonun yaklaştığını dile getirmek yanlış olmaz. Sinan Kaloğlu yönetiminde oynanan 2’inci maçta Adana Demirspor ile kozlarını paylaşan İzmir temsilcisi, rakibinin üst üste goller atarak 2 farklı öne geçmesine engel olamayınca tüm maç boyunca daha fazla mücadele vermek zorunda kaldı ancak bu çaba nafile kaldı. Sahadan 3-1 mağlup ayrılan Siyah Beyazlı takımın üstünde dolanan kara bulutlar artık iyiden iyiye havayı da karatmış durumda.

Erken Veda

Bu sezon Süper Lig’e fırtına gibi bir giriş yaptıktan sonra çok dramatik bir düşüş yaşayan ve küme düşme hattına kadar gerileyen Altay adına artık yolun sonu görünmeye başladı.

İzmir temsilcisi Serkan Özbalta döneminde iyi bir çıkış yakaladıysa da genç teknik adamın yönetimsel sorunlar nedeniyle görevinden ayrılması sonrası göreve getirdiği Sinan Kaloğlu ile aradığı yükselişi şu anlık yakalayabilmiş değil.

40 yaşındaki teknik adamın takımın başında çıktığı 2’inci Süper Lig müsabakasında Adana Demirspor’a konuk olan Altay, 33’üncü ve 36’ıncı dakikalarda yediği 2 gol nedeniyle bir anda bozguna uğradı ve bu durumu telafi edebilmek adına ne kadar çaba gösterdiyse de bu çabalar ne yazık ki nafile kaldı.

Adana temsilcisinin sahasında oynanan maçta geriye dönüş adına elinden geleni yapan Altay rakip takımın kalitesine de bağlı olarak bir türlü bu geri dönüş öyküsünü yazamadı ve sahadan 3-1’lik mağlubiyetle ayrıldı.

Yeni teknik direktörüyle birlikte çıktığı 2’inci müsabakadan da mağlup ayrılan İzmir temsilcisi 32’inci haftayı da 29 puanla tamamlarken artık 16’ıncı sırada yer alan Giresunspor ile arasında 10 puanlık bir fark olduğu gerçeğini de kabullenmek zorunda.

Siyah Beyazlı takım ligin 33’üncü haftasında kendi sahasında Başakşehir’i misafir edecek. Bu maçtan galibiyetle ayrılarak tekrar bir yükselişin fitilini yakmak isteyen İzmir temsilcisi adına bu isteğin çok da kolay bir şekilde yerine getirilemeyeceğini belirtmek yanlış olmayacaktır.

Yeniden Yapılanma

Öte yandan Türk futbolunda genelde olumsuz olaylardan sonra akla gelen yeniden yapılanma fikrinin Altay adına da başladığını dile getirmek gerekiyor. Takımın başkanı Özgür Ekmekçioğlu görevinden istifa etti ve söylentilere bakılırsa genç başkanın geride bıraktığı Altay pek de kolay yönetilebilir bir kulüp olmayacak.

Bu dakikadan itibaren inanılmaz bir çıkış yakaladığı zayıf ihtimal dışında TFF 1.Lig’e geri dönecek olduğunu kabullenmeye başlayan İzmir temsilcisinde gelecek sezonun çok kritik bir sezon olacağını tahmin etmek zor değil.

Takım yine bir dönem gerilediği 3.Lig seviyelerine kadar gerilemenin ilk adımlarını atmak istemiyorsa gelecek sezonu hangi ligde yer alırsa alsın çok iyi değerlendirmek zorunda. Zira sürdürülebilir olmayan başarının ne kadar etkisiz kaldığını bu sezon en yakından gören ekiplerden biri yine Altay oldu.