Mateusz Lis Performansı Takıma Yetmedi

Spor Toto Süper Lig’de son 19 maçında 1 galibiyet alarak taraftarlarını kahreden Altay’da kaleci Mateusz Lis bu kötü gidişata engel olamadı.

Geçen hafta oynanan Beşiktaş maçında iyi performansıyla skorun açılmasını engelleyen Polonyalı kaleci, buna rağmen yine takım savunmasının kurbanı oldu.

Mateusz Lis Kimdir

mateusz lis

Tarihler 27 Şubat 1997’yi gösterdiğinde Polonya’nın Zary şehrinde dünyaya gelen Mateusz Lis, çocukluk yıllarını futbol oynayarak geçirdi.

Ancak Mateusz Lis’in “ufak” bir problemi vardı. O da boyunun yaşıtlarının üzerinde olmasıydı. Arkadaşları bu sebeple kendisini genellikle kaleye geçiriyordu.

Profesyonel futbolcu olmaya karar verdikten sonra Promien Zary altyapısına adım attı. Ardından UKP Zielona Gora ve Lech Poznan’a geçti.

Özellikle Lech Poznan, Polonya futbolundaki önemi düşünüldüğünde Lis’in kariyeri açısından çok önemli bir duraktı.

2013 yılında girdiği kulüpte 2015 yılında A takıma yükselen Polonyalı file bekçisi buna karşın Lech Poznan formasını 1 kez olsun resmi maçlarda giyemedi.

Lech Poznan genç eldiveni gelişmesi için 2015 yılında Miedz Legnica’ya gönderdi. Ancak onun Miedz Legnica kariyeri sadece 6 ay sürdü. Miedz Legnica’a 6 maçta formayı sırtına geçiren Mateusz Lis, 2 maçta “clean sheets” yaptı. Yani kalesini gole kapattı.

Diğer 4 maçta ise toplamda 7 gol yedi ve başlangıcını çok da istediği gibi yapamadı.

Lech Poznan’a geri döndüğünde yine yedek kulübesi ve tribünler arasında gidip geldi. 2016 Temmuz’da bu kez yolculuğu Podbeskidzie takımınaydı. Ancak burada da uzun bir kariyeri olmadı.

Podbeskidzie’da 4 maçta 10 gol yiyince tekrar Lech Poznan’a sezon bitmeden gönderildi.

O sezonun kış transfer döneminde döner dönmez bir kez daha kiralanan 20 yaşındaki eldiven, sezonu Rakow formasıyla bitirdi.

Rakow’da kariyerindeki ilk çıkışını yaptı ve kalitesini gösterdi. 32 maçta forma giyip o güne kadar en çok forma giydiği sezonu yaşayan oyuncu sadece 34 gol yedi. Tam 9 maçta da kalesini gole kapattı.

Onun gösterdiği bu gelişim Polonya’nın bir diğer büyük takımı Wisla Krakow’un ilgisini çekti. Wisla Krakow onun için Lech Poznan’a 125 bin euro ödedi ve takımın kalesini ona emanet etti.

Mateusz Lis, 3 yıl kaldığı Krakow’da 70 maçta takımın kalesini korudu. 105 gol yiyen oyuncu, toplamda 17 maçta “clean sheet” yapmayı başardı.

2021’de artık 24 yaşına gelen Polonyalı eldiven için Altay 700 bin euroluk teklifini Wisla Krakow’a kabul ettirdi ve Mateusz Lis’e Türkiye yolu gözüktü.

Lis Bu Sezon Neler Yaptı

Altay’ın iyi başlayıp ne yazık ki çok kötü götürdüğü sezonda kaleyi koruyan 24 yaşındaki file bekçisi, bu sezon takımın savunma sıkıntısından çok çekti.

Son olarak geçen hafta oynanan Beşiktaş maçında gösterdiği performansla birçok gol pozisyonunu önlemeyi başaran Lis, yine de takımı mağlubiyetten kurtaramadı.

Polonyalı eldiven şu ana kadar Spor Toto Süper Lig’de 26 maça çıktı. Bu maçlarda toplam 39 gole engel olmadı. Kalesini ise sadece 4 kez gole kapayabildi.