Altay Federasyondan Adil Yönetim İstiyor

İzmir’in en köklü takımı Büyük Altay ne yazık ki Spor Toto Süper Lig’in küme düşme hattında çok zor günlerden geçiyor.

Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’na teknik direktörlük koltuğunda kulüp efsanesi Mustafa Denizli ile başlayan Altay, çok özlediği Süper Lig’e harika bir başlangıç yapmıştı.

Buna karşın gidişat bir anda tersine dönmüştü. Öyle ki takımın kötü durumu yüzünde Büyük Mustafa (Denizli) bile görevinden ayrılmak durumunda kalmıştı.

Siyah beyazlı İzmir temsilcimiz tam 16 maçta galibiyet yüzü görememiş ve bir anda kendini Spor Toto Süper Lig’in diplerinde bulmuştu.

Altay Yönetim Kurulu tarafından Mustafa Denizli sonrasında göreve getirilen teknik direktör Serkan Özbalta, ilk maçında İzmir derbisinde Göztepe’yi deplasmanda mağlup edince herkes çok umutlanmıştı.

Fakat ne yazık ki bu galibiyet de sadece saman alevi olabilmişti.

Altay Hakemlerden Çok Çekti

altay

Altay Yönetimi son oynanan Çaykur Rizespor ve Beşiktaş maçlarından sonra isyan etme noktasına geldi. Evet, belki takımın gidişatı da çok iyi değildi. Zaten siyah beyazlı İzmir temsilcimize gönül veren herkes, oynanan futbolun tatmin etmediğinin farkında.

Buna karşın hakem yönetimlerindeki skandallar da görülmeyecek gibi değil. İşte tam da bu sebeple Altay Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, kolları sıvadı ve Büyük Altay’ın haklarını savunmak için harekete geçti.

Özellikle Beşiktaş maçında yapılan hakem hatalarının camianın canını ne kadar yaktığı herkes tarafından görüldü. Spor medyasının objektif yorumcuları ve hakem hocaları bile Büyük Altay aleyhine yapılan haksızlıklara dikkat çekti.

İşte bu sebeple Altay Kulübü Başkanı Sayın Özgür Ekmekçioğlu, profesyonellerine yaklaşık 13 – 14 maddelik bir sunum hazırlatarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’den görüşme talebinde bulundu.

İddialara göre bu sunumda Altay’ın, Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu boyunca uğradığı haksızlıklar maddeler halinde ve görsellerle desteklenerek aktarılıyor. Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nun bitmesine 12 hafta kalmışken yapılacak her yeni hata, bir şehrin, binlerce taraftarın ve koskoca bir camianın kaderini belirleyebilir.

Uzun yıllar sonra Spor Toto Süper Lig seviyesine çıkan siyah beyazlı camiamız, bir yıl sonra tekrar alt lige düşmeyi istemiyor. Hele bunun hakem kararıyla olması ihtimali ise kimsenin içine sindiremediği bir ihtimal.

Türk Futbolunda Hakem Tartışması Bitmiyor

Türk futbolunun kronik sorunu olan hakem tartışmaları hiçbir surette bitmek bilmiyor. Her sezon neredeyse her takımın hakem kararlarından canı yanıyor.

Ülkemizdeki hakem kalitesi sıkça tartışılırken zaman zaman gündeme yabancı hakem getirme fikri bile geliyor. Merkez Hakem Kurulu’nun yapısı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun durumu derken ülkemiz futbolu bir türlü bu sığ tartışmalardan kendini kurtaramıyor.

Günün sonunda ise kaybeden Türk futbolu oluyor. En son yapılan yayın ihalesinde ortaya çıkan “komik” teklifler bile aslında ülke futbolunun ne duruma düştüğünü gösteriyor.

Her hafta hakemlerin adaletsiz kararlar verdiği, tepesinde daima türlü soru işaretlerinin dolaştığı bir lige hiçbir yatırımcı haliyle büyük paralar yatırmak istemiyor.

Olan ise saf futbol sevgisiyle takımlarını destekleyen ve futbolu seven taraftarlara oluyor.