Altay’ın Tek Umudu Evi

Sezonun ikinci yarısında Süper Lig’de kalmaya dair umudunu arttıran Altay buna rağmen son haftalarda gelen mağlubiyetle birlikte tekrar hüzne döndü. İzmir temsilcisi ile küme düşme hattının bir sıra üstünde yer alan Giresunspor arasında tam 7 puanlık bir fark bulunuyor ve bu farkın kapatılabilmesine dair oyun Siyah Beyazlı takım tarafından henüz sergilenebilmiş değil. Bununla birlikte Sinan Kaloğlu ile birlikte yeni bir maceraya atılan takımın en büyük umudu geriye kalan maçların büyük çoğunluğunu kendi taraftarı önünde oynayacak olması.

İzmir’in Dramı

Çok uzun bir süreden sonra Süper Lig’e geri dönen Altay, döndüğü ilk sezonda ligde kalıcı olmaya çalışıyor ancak bu çalışmanın neticesi pek de iyi değil.

Takım 31’inci haftanın sonunda 29 puanla 17’inci sırada yer alıyor ve ateş hattının bir sıra üstündeki Giresunspor ile arasında 7 puanlık ciddi bir fark bulunuyor. Bu farkın kapatılabilmesi için Altay’ın şu an gösterdiğinden çok daha iyi bir performans sergilemesi gerektiği konusunda herkes hemfikir.

Üstelik takımın sezon başından bu yana kronikleşen sorunlarını da en azından bir nebze çözmesi gerektiği de kesin. Bu zorlu süreçte işleri yoluna koyabilmek adına çok kısa bir süresi olan İzmir temsilcisinde en büyük teselli ise takımın geriye kalan 7 maçının 4’ünü kendi sahasında oynayacak olması.

Öte yandan 2020/2021 sezonu Ankara takımlarının el ele küme düştüğü bir sezon olurken 2021/2022 sezonunda aynı senaryoyu bu sefer İzmir takımları yaşayacak gibi görünüyor. Hem Altay hem de Altay’ın ezeli rakibi Göztepe küme düşme hattında yer alıyorlar ve her iki takımın da kümede kalabilmeye dair umutları her geçen haftada daha da azalıyor.

Seri Başlangıcı

Siyah Beyazlı ekip adına Sinan Kaloğlu’nun teknik direktörlüğünde sahaya çıkılan ilk maç Antalyaspor maçı oldu ve bu maçtan alınan mağlubiyet de ister istemez moralleri bozdu.

Bununla birlikte Altay’ın 32’inci haftada oynayacağı Adana Demirspor maçından iyi bir skorla ayrılabilmesi sonrası adına ciddi bir önem taşıyabilir. Zira takım Adana temsilcisiyle deplasmanda karşı karşıya geldikten sonra kendi sahasında önce Başakşehir’i sonra da Galatasaray’ı konuk edecek.

Bu bağlamda Adana Demirspor karşısında oynanacak müsabakadan alınacak iyi bir sonuç morallerin toparlanmasına ve iki İstanbul temsilcisinin konuk edileceği maçlara çok daha sıkı hazırlanılmasına yardımcı olabilir.

Öte yandan Adana Demirspor’un da ligin en iyi ekiplerinden biri olduğunu ve en az Altay taraftarı kadar tutkulu bir taraftara sahip olduğunu unutmamak gerek. Geçen sezon TFF 1.Lig’den el ele yükselen iki takımın müsabakası öncesi Adana Demirspor hem gösterdiği performans hem de kadro kalitesi bakımından bu maçın net favorisi olacak.

Ancak Altay adına iyi şeylerin üretilebileceğini Serkan Özbalta döneminde görmüş olmak bu gibi maçlara da ümitle bakılabilmesini sağlayacaktır.