Altay’ın Son Dönem Efsaneleri

Gelecek sezon PTT 1. Lig’de mücadele edecek olan Altay için düzenlediğimiz Altay Efsaneleri serisinin 2 yazısını geride bırakmıştık. 1914 senesinden beri açık olan siyah beyazlı kulübün efsanevi oyuncu kadrosu haliyle oldukça kalabalık.

Geçtiğimiz yazılarda toplam 7 adet efsane tanıtılmıştı. Altay’ın efsanevi oyuncuları olan Ahmet Turgat(Tam Bir Altaylı), Ayfer Elmastaşoğlu(İki Kupalı Bir Efsane), Can Barhan(1.92’lik Dev), Erol Togay (Büyük Atay, Büyük Futbolcu), Kazım Yıldız(14 Yıl Tek Takım), Mustafa Denizli (Büyük Mustafa) ve Sabahattin Erbuğa(Arı Gibi Çalışkan) tanıtılmıştı. Yeni oyuncular ile kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Türkiye Kupalı bir Altaylı

Ümiy Kayıhan’ın 17 yaşında basketbol salonunda başlayan sporculuk kariyeri, onu 1976’da efsaneleşeceği Altay formasına kadar taşıdı. Önce 1976-78’de, ardından 1979-82 ve son olarak 1985-86’da toplam dört sezon siyah-beyazlı armayı kuşandı. 1979’da Türkiye Kupası’nı kazanan unutulmaz kadronun oyuncuları arasında yer aldı. Aktif futbolculuk yaşamını noktaladıktan sonra ilk teknik adamlık kariyerini yine Büyük Altay’da yaşadı. 1991-93, 1999-2000 ve 2013-2014 sezonlarında teknik direktör olarak görev yaptı. Ümit Kayıhan, 6 Haziran 2018 tarihinde zatürre nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Nam-ı Diğer Zagor

Zafer Bilgetay, Türk futbolunun Zagor’u, gücü tükenmez bir savaşçı ruh ve siyah-beyazlı renklere adanmış koca bir ömür. Büyük Altay’ın Zagor Zafer’i, Altay formasıyla tam 11 yıl geçirdi, A Milli Takım’a kadar yükseldi, hemen her yaş kategorisinde ay-yıldızlı formayı giydi. Türk futboluna “Yatarak, kayarak” top çalmayı getiren bir büyük usta. 3 Ekim 1980’de Suudi Arabistan ile İzmir’de oynanan A Milli Takım maçında attığı gol ile uzun yıllar A Milli Takım’da gol atan son İzmirli futbolcu unvanını korudu. Futbola veda ettikten sonra Büyük Altay’dan hiç kopmadı ve her gerek duyulduğunda altyapı ve A Takım’da özveriyle görev yaptı. Zafer Bilgetay, aktif olarak Altay Spor Kulübü’nde Gençlik gelişim Teknik sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Unutulmaz Bir Kaleci

Akın Barhan, hem kendi yıllarca siyah-beyazlı formayı giydi, hem de oğlu Can Barhan’ı siyah-beyazlı renklere armağan etti. Karşıyaka’da başladığı futbolu Büyük Altay ile devam ettirdi. 1966’da yeşil sahalara veda etti. Ancak Altay’a hiçbir saman veda etmedi. İki dönem teknik direktör koltuğunda da oturan Akın Barhan, Türkiye Futbol Federasyonu’nda da bir dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Unutulmaz kaleci, 2019 yılında sadece çok sevdiği Altay’a değil, tüm sevenlerine veda ederek aramızdan ayrıldı.

Altay’da bir “Vosvos”

Aytekin Erhanoğlu, 18 yaşında Ayvalık’tan çıkıp geldi, kendi deyimiyle, futbolcudan önce Altaylı oldu. 1.67’lik boyu ve hızı sayesinde, dönemin efsane arabası “Vosvos’a benzetildiği için “Vosvos Aytekin” lakabını aldı. 1967’de 2-0 geriden gelip kazandığımız Türkiye Kupası finalinde, skoru 2-2’ye getiren golü atarak tarihe geçti. 1.67’lik boyuyla, dev kaleci Ali Artuner’in üzerinden vurduğu kafa ile kupanın Altay’a gelmesini sağladı. Aytekin Erhanoğlu, futbol yaşamına siyah-beyazlı forma ile veda edip, “Altaylı Aytekin” olarak yaşadığı yer Ayvalık’a geri döndü.