Altay’ın Yıldızı Premier Lig’e Transfer Oldu

Altay; 2020 – 2021 sezonunun sonunda play-off finalinde Altınordu’yu yenerek İzmir halkına büyük bir gurur yaşatmıştı. 18 yıllık aranın ardından yeniden Süper Lig’e yükselerek deprem ile sarsılan İzmir’i az da olsa mutlu etmişti. Ancak, siyah beyazlı takım; Süper Lig’de kalıcı olamadı. Yalnızca bir yıllık aranın ertesinde kendisini yeniden TFF 1.Lig’de buldu.

Altay; bu sezonu büyük sıkıntılar ile bitirdi. Hem yerli hem de yabancı futbolculara ödeme yapılmaması; ciddi bir eksiklik olarak göze çarptı. Birçok futbolcu; paralarının ödenmediği gerekçesiyle daha sezon bitmeden İzmir’den ayrıldı. Bu durum; Altay’ın küme düşme sürecini hızlandıran bir etken oldu. O isimlerden birisi de Mateusz Lis!

Polonyalı Kaleci Southampton Tarafından Transfer Edildi

27 Şubat 1997 tarihinde dünyaya gelen Mateusz Lis; 1.92 boyundadır. Geçmiş yıllarda Polonya U21 milli takımının da formasını giymiş bir isimdir. Hatta, ileride milli takımın kalesini korumasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Altay; geçtiğimiz sezonun başında Wisla Krakow’a 700 bin Euro ödeyerek oyuncuyu transfer etti. İzmir ekibi; genç kaleciyi önemli bir yatırım olarak görüyordu. Lis; sezon içerisinde fena olmayan bir performans gösterdi. Altay kalesini 35 maçta korudu. Söz konusu maçlarda sahada 3 bin 150 dakika kaldı. Yedi maçı gol yemeden tamamladı. Buna ek olarak, kalesinde 50 gol gördü.

Mateusz Lis; göstermiş olduğu performans ile birçok kulübün gözlemcilerinin dikkatini çekti. Hatta, Galatasaray’ın oyuncuyu transfer etmek istediğine dair birtakım haberler çıktı. Fakat, Polonyalı kaleci; daha önce de ifade ettiğimiz gibi parasının zamanında ödenmemesinden dolayı İzmir’i terk etti. Süper Lig’in son üç maçında kadroda yoktu. 25 yaşındaki kalecinin durumunun ne olacağını herkes merak ediyordu. Lis bilmecesi geçtiğimiz günlerde çözüldü. Oyuncu; Southampton ile beş yıllığına anlaştı.

Altay Büyük Bir Fırsatı Değerlendiremedi

Altay; maddi sıkıntılar ile boğuşan bir kulüp! Bu noktada, kulübün oyuncu satarak gelir elde etmesi gerekiyor. Altay yönetimi; 700 bin Euro bonservis ile transfer ettikleri Mateusz Lis’in satışından gelir beklentisi içerisindeydi. Fakat, bu planların hepsi suya düştü. Oyuncuya yapılması gereken 175 bin Euro tutarındaki ödeme aksatıldı. Mateusz Lis; iyi niyet göstergesi olarak ay sonuna kadar bekledi. Fakat, ödemenin ısrarla yapılmamasından mütevellit tek taraflı sözleşme feshini kulübe gönderdi.

Altay; oyuncuya üç yıl için toplam 1 milyon 350 bin Euro ödeme garantisi vermişti. Ancak, siyah beyazlı kulüp; henüz ilk sezonunda ödemeleri aksatmasından dolayı oyuncudan kazanabileceği bonservis gelirinden oldu. Buna ek olarak, Mateusz Lis’in Southampton takımından kazanacağı üç yıllık ücretin 1 milyon 350 bin Euro’yu geçmesi halinde kalan parayı tamamlayacak.

Altay’ın sorunları bununla sınırlı değil! Oyuncunun bonservisi için Wisla Krakow’a yapılması gereken 600 bin Euro tutarındaki ödeme de henüz yapılmadı.