Altay’ın Kriz Eğilimi

Bu sezon Süper Lig’de iyi bir başlangıç yapan ancak sonrasında felaket bir form grafiği çizen Altay, son teknik direktörü Serkan Özbalta ile birlikte iyi bir yükselişe geçmişti. Genç teknik adamın elini taşın altına koymasıyla birlikte kümede kalmaya dair umutları artan İzmir temsilcisi, buna rağmen kendi içerisinde kriz doğurmaya olan eğilimi nedeniyle 43 yaşındaki teknik adamını da illallah ettirdi.

Nedensiz

Bu sezon Süper Lig’de en dramatik düşüşü yaşayan takımlardan biri olan Altay, bir türlü kendisini bir yola sokamıyor.

İzmir temsilcisi efsanesi Mustafa Denizli ile yolları ayırdıktan sonra kulüpteki bazı personellerle yönetim arasında ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Sportif direktör İbrahim Akın’ın istifasına kadar giden bu süreçten sonra takımın başına zaten en baştan beri düşünüldüğü ifade edilen Mert Nobre geçirildi.

Mert Nobre ile sadece 2 maçlık çalışabilen Siyah Beyazlı ekip bir süre teknik direktör aradıktan sonra takımın başına Serkan Özbalta’yı getirdi. Manisa FK ile namağlup şampiyonluk yaşayan Ankara Keçiörengücü’nü de bir üst lige çıkartan Özbalta gerçekten potansiyelli bir teknik adam olduğunu Altay’da da gösterdi.

30’uncu haftada oynanan Sivasspor maçına kadar toplam 6 maça çıkan 43 yaşındaki teknik adam bu maçlarda 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak 11 puan topladı ve bu puanlar Altay’ın kümede kalmaya dair umudunu arttırdı.

Ancak Sivasspor maçında üstünlüğe rağmen alınan mağlubiyet Özbalta’nın sinir uçlarına dokundu. 43 yaşındaki genç teknik adam gerçekten çok duygu yüklü gibi görünüyordu ve gecesini gündüzüne kattığı Altay’da bir şeyleri düzeltebilmek adına uğraştığını ancak yolun bundan sonrasının gidilemez olduğunu ifade etti.

Bu duruma Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu hemen bir karşılık verdi ve Serkan Hoca’nın adrenalinden kaynaklı olarak bu ifadeleri kullanmış olabileceğini, başarılı teknik adamla İzmir’e geldiklerinde görüşeceklerini dile getirdi.

Bu görüşme yapıldı mı veya yapıldıysa nasıl bir nihayete vardı sorularının cevabı ise henüz verilebilmiş değil.

Ödeme Problemi Mi?

Basında ve kulislerde yer alan iddialar Altay’ın ödeme konusundaki sıkıntıları nedeniyle oyunculara ve teknik ekibe ödeme yapamadığı Özbalta’nın da bu nedenle takımdan ayrılacağı yönünde.

Bununla birlikte takımın Mustafa Denizli yüzünden bir kez daha ceza yediğini ve bu cezanın da Altay açısından can sıkıcı olduğunu dile getirmekte fayda var. İzmir temsilcisi uzun bir süredir teknik sorumlu atamadığı için bu cezadan mustarip olmak zorunda kaldı.

Siyah Beyazlı takımın kadrosu ligin belki de en kötü kadrosu. Buna rağmen Serkan Özbalta’nın ortaya koyduğu oyun ve sonuçlar olabildiğince iyiyken neden böyle bir istifa yaşanır bunu anlamak oldukça güç.

Ancak zaten uzun bir süre takımlarına ve yönetimlerine tepkili olan Altay taraftarlarının bu işin peşini bırakmayacağı ve Altay yönetiminden yaşananların hesabını bir şekilde soracağı kesin.