Altay Yeni Teknik Direktörünü Belirledi

Süper Lig’in 30’uncu haftasında oynadığı Sivasspor maçından aldığı mağlubiyet sonrası başarılı teknik direktörü Serkan Özbalta’nın istifasıyla sarsılan Altay, çok süre geçmeden yeni teknik direktörünü açıkladı. Kulübün içerisinden gelen ve Türk futbolunda ismi bir dönem oldukça öne çıkan eski futbolculardan biri olan Sinan Kaloğlu, sezon sonuna kadar Siyah Beyazlı takımın teknik direktörü olacak.

Bitmeyen Krizler

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de her dönem bir başka kriz yaşayan Altay’da bu sezon içerisinde 4’üncü teknik direktörle anlaşıldığı duyuruldu.

Takımın efsanesi Mustafa Denizli ile başlayan serüvende Mert Nobre ile 2 hafta çalışan İzmir temsilcisi, sonrasında Serkan Özbalta ile oldukça iyi bir yükseliş yakalamıştı. Ancak Serkan Özbalta’nın takımdaki ödeme konusunda yaşadığı problemler nedeniyle Sivasspor maçından sonra kapıyı Altay yönetiminin yüzüne kapatması bir kez daha teknik direktör arayışını gerektirdi.

Genç teknik adamı İzmir’e davet eden Altay yönetimi Serkan Özbalta’dan cevap dahi alamadı. Bununla birlikte yeni teknik direktör arayışını çok kısa bir süre içerisinde tamamlayan Altay, eski futbolcularından Sinan Kaloğlu ile anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Altay altyapısından yetişen ve futbolculuk döneminde Beşiktaş, Manisaspor, Bochum, Vitesse, Antalyaspor gibi önemli takımların formasını giyen Kaloğlu,2017/2018 sezonunda futbol hayatını sonlandırmış ve antrenörlüğe başlamıştı.

Takımın başına teknik direktör olarak getirilmeden önce alt yaş takımında yardımcı antrenör olarak çalışan 40 yaşındaki teknik adamla sezon sonuna kadar sözleşme imzalandı.

El Mahkûm

Altay’da yönetim anlamında ciddi bir kriz yaşandığını artık sağır sultan dahi biliyor. Mustafa Denizli takıma transfer gerektiğini belirttiği ve bu konuda anlaşma sağlayamadığı için ayrıldı. Denizli yerine zaten sezon başından beri düşünülen isim olarak ifade edilen Mert Nobre ile 2 maç çalışıldıktan sonra bir kez daha teknik direktör arayışına gidildi.

Bu dönemde Altay hangi teknik direktörün kapısını çalsa takıma getirilen transfer yasağı ve ödemedeki sıkıntılar nedeniyle olumsuz cevap aldı. Tüm bu gelişmelerden sonra takımın başına getirilen Serkan Özbalta ise oldukça başarılı bir performans sergilemiş olmasına rağmen takımdaki ödeme sıkıntıları nedeniyle direkt olarak görevinden ayrıldı.

Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu takımdaki ödeme sıkıntısını kabul ediyor ve bu durumun meşrulaştırma olarak algılanmamasını istemesine rağmen her takımda olduğunu dile getiriyor. Serkan Özbalta’yı Süper Lig’de çalışamaz bir teknik adam olarak nitelendiren genç başkanın Sinan Kaloğlu tercihinin nasıl bir etki yaratacağı Milli Takım arasından sonra kendini gösterecek.

Öte yandan Altay’ın bu kadar dar bir zaman ve bu kadar kötü şartlar içerisinde Sinan Kaloğlu’ndan başka bir çaresi de yoktu. Eskilerin deyimiyle el mahkûm olarak 40 yaşındaki teknik direktöre gitmek zorunda kalan İzmir temsilcisinin bu tercihinin iyi bir performans sergilemesi Türk futboluna yeni bir teknik direktör kazandırabilir.

İşler iyi gitmezse Türk futbolu daha yeni kavuştuğu Altay’ına bir süre daha veda edebilir.