Altay’ın 5. Hafta Değerlendirmesi

2020/2021 sezonunda ulaştığı Play-Off zaferiyle Süper Lig’e yükselen ve yeni yükselen takımlar arasında oynadığı oyunla da sıyrılan Altay, Göztepe ile oynanan İzmir Derbisinde de uzun süre unutulmayacak bir galibiyete imza attı.

Seyir Zevki Yüksek Maç

Geçtiğimiz haftalarda kullandığı üçlü savunmada çeşitli savunma problemleri yaşayan Altay, sahasında Göztepe’yi ağırladığı maça dörtlü bir savunmayla başladı. Geçtiğimiz haftalarda yaşıyla da ilgili olarak oldukça aksayan İbrahim Öztürk’ü yedek bırakan Mustafa Denizli, tecrübeli oyuncuyu ikinci yarının başında oyuna alarak maç içinde taktik değişikliğe de gitmiş oldu.

Her iki takımın da oldukça tempolu bir biçimde oynadığı ve mücadelenin yüksek olduğu maçta 21. Dakikada Thaciano, Altay’ın kazandığı gole çeviremezken 26. Dakikada penaltı düdüğü Göztepe’nin lehine çalındı. Soner Aydoğdu’nun gole çevirdiği penaltıdan sonra oyun temposunda kısa süreli bir düşüş olsa da her iki takım da istekli tavrından vazgeçmedi ancak ilk yarı Göztepe’nin 1-0’lık üstünlüğüyle sona erdi.

Tecrübe Bu Sefer Kazandı

İkinci yarıya değinildiği gibi İbrahim Öztürk değişikliği ile başlayan Altay, 63. Dakikada ise 1. Lig’den yükselmede kilit oyuncu olan forveti Marco Paixao’yu sahaya sürdü. Paixao ilerleyen yaşına rağmen kalitesiyle kendini fark ettiren bir oyuncu olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Paixao’nun oyunuyla birlikte hücumdaki varlığını iyiden iyiye arttıran Altay’ın ilk golü de Cebrail’in ortasında Kappel’in ilginç dokunuşuyla geldi.

Maçın yine temposunun arttığı dönemde ise Paixao, Altay için tekrar sahaya çıktı ve inanılmaz bir gol atarak takımını öne geçirdi. Çok uzun bir süre sonra Süper Lig’de oynanan ve her iki takım için de çok önemi olan iki takımın mücadelesinde Altay maçı kazanarak taraftarını daha mutlu eden taraf oldu. Galibiyetle birlikte oynanan oyun da gerçekten Mustafa Denizli’nin ifade ettiği gibi oldukça tatmin ediciydi. Süper Lig’e ve maçı oynayan takımların ortalamalarına göre çok yüksek bir tempoyla oynanan maçta bu noktalara kadar çıkabilmek oldukça umut verici. Hele ki 41 yaşındaki İbrahim Öztürk ve 36 yaşındaki Marco Paixao’nun oyunda olduğu dakikalarda.