Altay’da Mert Nobre Dönemi Sona Erdi

Uzun bir aradan sonra geri döndüğü Süper Lig’de çok kötü dönemler geçiren Altay’da sıkıntılar bitmek tükenmek bilmiyor. İzmir temsilcisi, geçtiğimiz sezonun son 5 maçında takımın başına getirdiği ve Süper Lig’e de birlikte başladığı teknik direktörü Mustafa Denizli ile yollarını ayırdıktan sonra teknik direktörlük konusunda anlaştığı Mert Nobre’ye de sadece 4 maç sabredebildi ve 26 Ocak 2022 tarihinde yapılan duyuruyla Mert Nobre ile de yolların ayrıldığı açıklandı.

Altay’ın Çilesi

Geçtiğimiz sezon TFF 1.Lig’de Play-Offlarda Altınordu’yu eleyerek Süper Lig’e yükselen Altay’ın çilesi bitmiyor. Siyah Beyazlı takım, sezona efsanesi Mustafa Denizli’nin teknik direktörlüğünde başlamış ve ilk 7 maçta aldığı 5 galibiyetle oldukça iyi bir giriş yapmıştı. Ancak sonrasında bir anda kırılma yaşayan Altay, oynadığı son 16 Süper Lig maçının hiçbirisinde sahadan galibiyetle ayrılamadı ve bu durum ilk olarak Mustafa Denizli’nin takımla yollarının ayrılmasına sebep oldu.

Denizli’nin ayrılığından sonra Çağdaş Atan ve Yalçın Koşukavak gibi isimlerle görüşmeler yapan ancak iki teknik direktörle de anlaşma sağlayamayan Altay, çareyi kendi teknik ekibinde bulmuş ve Denizli’nin yardımcı antrenörlüğünü yapan Mert Nobre’yi takımın başına teknik direktör olarak getirmişti.

Ancak Mert Nobre de Altay’ın teknik direktör beklentilerini karşılayamadı ve 26 Ocak 2022 tarihinde yapılan duyuruyla birlikte 4 maçlık deneyimden sonra Mert Nobre ile de yolların ayrılması kararının alındığı duyuruldu. Altay’ın halihazırda bulunan transfer yasağı ve takımın genel psikolojisi düşünüldüğünde takımın başına geçip ateşten gömleği giyecek teknik adamın kim olacağı şimdiden merak konusu.

Hayaller ve Gerçekler

Altay’ın tartışmalı ve taraftarlar tarafından istenmeyen başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Mustafa Denizli’nin ayrılığından bir süre sonra basına yaptığı açıklamalarda takımın başına getirilen Mert Nobre’nin aslında sezon başında teknik direktör adayları olduğunu dile getirmişti.

Mustafa Denizli ile yaptıkları görüşmelerde tecrübeli teknik adama sportif direktörlük önerdiklerini ancak Denizli’nin saha kenarında olma isteğini kırmadıklarını dile getiren Ekmekçioğlu, takımın başına getirilen Mert Nobre’ye güvendiklerini ifade etmişti.

Ancak Altay Yönetiminde bu güven çok sağlıklı bir şekilde kurulmamış olacak ki Mert Nobre’ye sadece 4 maç sabredilebildi. Altay’ın bu genel kötü gidişatı içerisinde Mert Nobre’den nasıl bir katkı bekledikleri de açıkça belli olmayan yöneticilerin aldığı bu karar hem yeni gelecek teknik direktör adına hem de takım kimyası adına birçok olumsuz etki yaratabilir.

Sezon başında Mustafa Denizli gibi hem Altay’ın hem de Türk futbolunun efsanesi olan bir teknik direktörü sportif direktör yapmak ve Mert Nobre’yi de böyle bir efsaneden boşalacak koltuğa oturtmak gibi bir hedef belirleyen Altay’ın bu kararı oldukça trajikomik bir karar olarak nitelendirilebilir.

Altay, 16 maçtır kazanamayan ve ligdeki en zayıf kadroya sahip takım olarak artık yeni teknik direktörünü arayacak.