Altay’da Serkan Özbalta Dönemi

Süper Lig’in en net küme düşme adayı olarak gösterilen ve son 16 maçın hiçbirisinde kazanamadığı için bu unvanı alan Altay, Mustafa Denizli ile yollarını ayırdıktan sonra takımın başına getirdiği Mert Nobre ile de sadece 4 maç çalışmıştı. Siyah Beyazlılarda bu zorlu şartlar altında elini taşın altına sokacak ismin kim olacağı merakla beklenirken, yapılan açıklamayla birlikte Serkan Özbalta’nın Altay’ın yeni teknik direktörü olduğu duyuruldu.

Potansiyelli Hoca

Türk futbol tarihinin en köklü kulüplerinden birisi olan ancak 2002/2003 sezonunda Süper Lig’e veda eden Altay, 2021/2022 sezonunda lige tekrardan geri yükselmiş ve ilk başlardaki iyi performansını devam ettiremeyip küme düşme hattına kadar gerilemişti.

Transfer yasağı, takımın genel psikolojisi, 16 maçlık kazanamama serisi gibi etmenlerle birlikte daha da fazla sarsıntı hisseden İzmir temsilcisinde ilk olarak efsane teknik direktör Mustafa Denizli ile yollar ayrılmış, Denizli’nin yerine getirilen yardımcı antrenörü Mert Nobre ile ise sadece 4 maç çalışıldıktan sonra görevinin sona erdiği açıklanmıştı.

Çok kısa bir süre içerisinde 2 teknik direktör değişikliği yaparak klasik Türk futbol yöneticisi zihniyeti olmakla suçlanan Altay Yönetimi, Mert Nobre yerine getireceği teknik direktör konusunda elini çabuk tuttu ve Mustafa Denizli’nin ayrıldığı dönemde de ismi basında yer alan iddialarda geçen Serkan Özbalta ile anlaşma sağlayarak yeni teknik direktörünü belirlemiş oldu.

Bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele eden Manisa FK’nın başında aldığı namağlup şampiyonlukla birlikte Türk futbol tarihinde Beşiktaş’tan sonra bir ilki başaran ve bu şekilde tarihe geçen Serkan Özbalta, bir başka Ege temsilcisinde nasıl bir performans gösterecek merak konusu.

Bununla birlikte Serkan Özbalta’nın da Türk futboluna damga vuran genç hocaların neslinden olduğunu ve onun da diğer teknik adamlar kadar potansiyelli bir görüntüsünün olduğunu dile getirmekte fayda var.

Altay’ın Son Durumu

Altay Yönetiminin artık Serkan Özbalta’nın giydiği ateşten gömleğe ve hocanın geçmişte yaşadığı başarılara saygı duyması ve işleri kolaylaştırması gerekiyor.

Altay gibi çok zayıf bir kadrosu olan ve transfer yasağı da henüz kaldırılmadığı için bu kadrodan bir iş çıkarması beklenen bir takıma teknik direktör olma sorumluluğunu üstlenen Serkan Özbalta, ismi geçen adaylar arasında en iyi teknik direktörlerden birisiydi.

Bununla birlikte genç teknik adamın Altay yönetiminin tutarsız ve beklenmedik hareketlerinden kaynaklı olarak en azından ilk haftalarda diken üstünde hissetmesi de hiç anormal olmaz. Siyah Beyazlı takım Mert Nobre’yi sezon başında takımın başına getirilecek teknik direktör olarak görürken, Brezilya asıllı Türk teknik direktöre dahi sadece 4 maç dayandı ve takımla uzun bir süre çalışmasına izin vermedi.

Altay, son 16 maçını kazanamamış, kadrosundaki oyuncuların neredeyse %90’ının özgüveni dibe vurmuş bir takım olarak Serkan Özbalta’nın marifetli futbol aklından fayda bekleyecek.