Altay Başkanından Açıklamalar

2002/2003 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e 2021/2022 sezonunda geri dönen Altay, ligde kalıcı olabilmek adına büyük hayallere sahipti ancak ligin 23’üncü haftası itibariyle futbol kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından küme düşmesine kesin gözüyle bakılan bir takım haline geldi. Siyah Beyazlılar, ligde oynadığı son 16 maçın hiçbirisinden galip ayrılamazken, bu süreç içerisinde efsanesi ve teknik direktörü Mustafa Denizli ile de yollarını ayırdı. Tüm bu kötü gidişat taraftarın sert tepkisine sebep olurken istifa çağrılarının odağındaki isim olan Altay Başkanı, özellikle Mustafa Denizli’nin ayrılığına dair yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Altay’ın Umutları

Türk futbolunun en köklü ve değerli kulüplerinden birisi olan Altay, uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de istediklerinden ve hayal ettiklerinden çok uzakta kaldı. Siyah Beyazlılar, ilk sezon ligde kalabildikten sonra yavaş yavaş yapılanarak tarihindeki başarılara dönmeyi hedefliyordu ve bu hedef doğrultusunda iyi de bir başlangıç yaptı ancak devamını hiç getiremedi.

İlk 7 haftada alınan 5 galibiyetten sonra oynanan 16 maçta alınan 3 beraberlik ve 13 mağlubiyet takımı üst sıralardan küme düşme hattına kadar geriletirken, bu durum çok doğal bir şekilde taraftarın tepkisini çekti.

Altay taraftarları, takımın transfer yasağını kaldıramadığını düşündükleri Başkan Özgür Ekmekçioğlu başta olmak üzere birçok yöneticiye dair şiddetli protestolara devam ediyor ancak Altay Başkanı Ekmekçioğlu taraftarlarla aynı paralelde düşünceye sahip değil.

Kulüp için en doğru kararları almak için uğraştıklarını dile getiren Ekmekçioğlu, taraftarların duygusal davranabileceğini ancak kendilerinin alacağı kararlarda böyle bir lüksünün olmadığını ifade ettiği açıklamasında 2 yıl daha görev süreleri olduğunu hatırlatıyor ve daha çok yapacak işler olduğunu belirtiyor.

Aşılan Bütçe

Altay Başkanı, çok fazla eleştirilmesine neden olan Mustafa Denizli ile ayrılık kararına dair de 13 maçta 3 beraberlikten başka bir puan alamayan takımda nerede olursa olsun teknik direktörle yolların ayrılacağını dile getirirken, sezon başındaki planlarının da farklı olduğundan söz ediyor.

Mustafa Denizli ile birlikte Süper Lig’e yükseldikten sonra efsanevi teknik direktöre sportif direktörlüğe benzer bir pozisyonda görev teklif ettiklerini ancak Denizli’nin bu teklifi kabul etmediğini aktaran Altay Başkanı, duygusal bir karar aldıklarını dile getiriyor.

Sezon başında da Denizli’nin yardımcılığını yapan Mert Nobre ile sezona başlamayı tasarladıklarını ancak Denizli ile ilgili alınan karardan sonra bu tasarının rafa kalktığını ifade eden Ekmekçioğlu, Denizli tercihinin kendilerine artı ve eksiler getirdiğinden bahsediyor.

Özellikle bütçe ile alakalı olarak eleştirilen Ekmekçioğlu, Mustafa Denizli ile sağlanan anlaşma nedeniyle teknik direktörlüğe dair ayrılan bütçenin 3-4 katına çıktığını dile getirirken Altay taraftarını yine oldukça kızdıracak da bir ifadede bulunuyor.

Kulübün transfer yasağına dair bulunduğu ifadelerde bu yasağı kaldırmanın kendi ellerinde olduğundan söz eden Altay Başkanı, şu an bu yasağı kaldırmak konusunda tereddütleri olduğunu söylüyor.