Altay’da Değişimin Değiştiremedikleri

Uzun bir aradan sonra tekrar Süper Lig’de boy gösteren Altay adına bu mutluluk pek de uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Sezon içerisindeki 4’üncü teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile ilk maçına ligin en formda ekiplerinden biri olan Antalyaspor karşısında çıkan İzmir temsilcisinin kendi taraftarı önünde oynadığı maçtan 2-1 mağlup ayrılması camianın umutlarının daha da azalmasına neden oldu.

İşler Kesat

Bu sezon Süper Lig’de bazı takımlar direkt olarak kötü yönetilmenin bedellerini ödediler ve uzun bir aradan sonra lige geri dönen Altay da ne yazık ki bu kümenin içerisinde yer alan takımlardan biri oldu.

İzmir temsilcisi sezon içerisindeki 4’üncü teknik direktörü Sinan Kaloğlu ile ilk maçına ligin en formda ekiplerinden biri olan Antalyaspor karşısında çıktı. Antalya ekibinin de devre arası transfer döneminde kadrosuna eklemeler yapmadan önce şu an Altay’ın bulunduğu sıralarda olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bununla birlikte iki takım da Milli Takım arasından dönmüş olmanın verdiği etkiyle en ideal görüntülerinden uzaklardı. Bu gibi maçlarda sonucu belirleyen veya sonuca götüren takımdaki oyuncuların kalitesi olur ve Antalyaspor Altay’a nazaran çok daha kaliteli bir kadroya sahip olduğu için sahadan 2-1 galip ayrılmayı başardı.

Bu sonuçla birlikte Altay adına camianın çok daha kötü bir ruh haline büründüğünü tahmin etmek zor değil. Sinan Kaloğlu yönetiminde başka bir oyuna geçmeyi hedeflediği anlaşılan takımın bu hedefine ulaşabilmek bir yana dursun ligde kalabilmek adına dahi pek fazla zamanı kalmadı.

Gelen gideni mi aratır yoksa her giden bir başka aranan isim haline mi gelir bu durumu Altay adına kestirebilmek oldukça zor.

Yönetim Tecrübesi

Altay adına bu sezon pek çok krizin yaşandığı bir sezon oldu ve ne yazık ki yaşanan krizlerin birçoğu da kulüp yöneticilerinin tercihlerinden kaynaklandı.

Bu noktada en net örneklerden birisi teknik direktör konusu. Mustafa Denizli ile hâlâ sözleşme feshedemeyen Altay, bu nedenle Serkan Özbalta’yı da Sinan Kaloğlu’nu Denizli’nin yardımcı çalıştırıcıları olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirmek zorunda kaldı.

Bu kadar net bir meseleyi dahi halledemediği için ceza ödemek zorunda kalan Siyah Beyazlı takımda maaşların ödenmesinden transfer yasaklarına kadar pek çok yönetimsel problemin de var olduğunu hatırlatmak gerek.

Tüm bu noktaları birleştirince ortaya çıkan görüntü Altay’ın yönetiminde tecrübeli insanlara ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. İzmir temsilcisinin kümede kalma hedefi bağlamında artık çok daha az umudu var ve kuvvetle muhtemel Altay sezon sonunda lige veda eden takımlardan biri olacak.

Belki bu süreçte edinilen tecrübe eğer İzmir ekibini bir kez daha Süper Lig’de görebilirsek o dönemde çok daha iyi bir Altay’ı izlememizi sağlar. Ancak bu sezonki takımın zaten çok da gelecek vaat etmediği şu an bulunduğu noktadan da rahatça anlaşılabiliyor.