Altay’ın Akıbeti Değişmiyor

Süper Lig’in ikinci yarısında bir kez daha teknik direktör değişikliğine gitmek zorunda kalan Altay’da Sinan Kaloğlu ilk maçına Antalyaspor karşısında çıktı. İzmir’de oynanan maçta kendi taraftarı önünde oynayan Siyah Beyazlı ekip, bu durumu yine avantaja çeviremedi ve Antalyaspor’un kaliteli ayaklarını durdurmakta zorlanarak sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Kümede kalma yolunda çok ağır bir darbe daha alan Altay için işler git gide zorlaşıyor.

Hayal Kırıklığı

Bu sezon Süper Lig’de yönetimsel anlamda en sıkıntılı takımlardan biri olarak gösterilen Altay, sezon içerisindeki 4’üncü teknik direktörü olan Sinan Kaloğlu ile ilk maçına Antalyaspor karşısında çıktı.

İzmir’de Altaylı taraftarlar önünde oynanan maçta hava değişse de akıbet yine değişmedi. Antalyaspor’un da Altay’ın da istediklerini sahaya yansıtmak konusunda çok zorlandığı maçta farkı belirleyen ise kalite oldu.

Antalyaspor’un ilk yarıda Luiz Adriano ikinci yarıda Haji Wright ile bulduğu golleri engelleyemeyen İzmir temsilcisinin attığı tek gol Ahmed Rayyan’dan geldi ancak bu golden sonra başka bir sevinç yaşanamayınca konuk ekip sahadan 2-1 galip ayrılarak iyi gidişatını sürdürdü.

Ev sahibi tarafta ise yeni teknik direktörle sahaya çıkılan ilk maçta alınan mağlubiyetin hüznü ve hayal kırıklığı hissediliyordu. Giresunspor’un Sivasspor ile berabere kaldığı haftada en azından farkı sabit tutması beklenen Siyah Beyazlı ekibin yine mağlubiyetle yüz yüze gelmesi taraftarın da tepkisini çekmeye devam ediyor.

Tutmayan Formüller

Maçtan sonra basın mensuplarına 90 dakikayı değerlendiren Sinan Kaloğlu’nun aslında söyleyebileceği pek de bir şey yoktu. Genç teknik adam takımıyla çıktığı ilk maçta aldığı mağlubiyette belki de kendisinden önce görevde olan diğer 3 teknik adamın hissettiklerini hissetmiş olabilir.

Bununla birlikte Kaloğlu için bu ilk başlangıcın pek de tatlı olmadığını ve takımın umudunun daha da azalmasına neden olduğunu dile getirmek de yanlış olmaz. Altay camiası takım adına çok daha iyi bir görüntünün oluşmasını beklerken teknik direktör değişikliklerinden kaynaklı olarak takımda daha da ne yaptığını bilmez bir görüntü söz konusuydu.

Öte yandan Kaloğlu’nun ne yapmak istediklerini dile getirdiği açıklaması önemliydi. Takım boyunun kısaltılmasından dar alanda yapılması hedeflenenlere kadar pek çok konuda kafasındaki planları aktaran 40 yaşındaki teknik adamın en azından ilk maçında başarılı olamadığı kesin.

Bununla birlikte Altay adına artık umuttan daha ziyade mücadelenin öne çıkarılması da pek anlamsız değil. Takım bundan sonra tüm maçlarını kazansa bile kümede kalamayabilir ve bu durumun farkında olan camia artık en iyi performansı sergileyip Giresunspor veya küme düşme hattına yakın başka bir takımın hata yapmasını bekleyecek.

Altay sezon başından bu yana yönetimsel anlamda pek çok sorun yaşadı ve takımın belki de daha güçlü bir şekilde yaşayabilmesi adına bu sorunları çözdükten sonra Süper Lig’e dönmesi daha iyi olur.