Altay Spor Kulübü Efsaneleri

Türkiye’nin en köklü takımlarından birisi olmasına rağmen bu sezon istediğini elde edemeyen Altay Spor Kulübü küme düşmekten kurtulamadı. Gelecek sezon PTT 1. Lig’de mücadele edecek olan İzmir ekibi umuyoruz ki gelecek sezon biraz daha toparlamış bir şekilde açılış yapacak.

1.Dünya Savaşı yıllarındanken kurulmuş olan siyah beyazlılar, gerçekten de Türkiye’nin en yaşlı takımlarından bir tanesi olma unvanını taşıyor. Bu unvanı üzerinde taşıyan takımın da tarihinde tabii ki bolca efsanenin yer alması gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda toplamda 15 Altay Efsanesi tanıtmıştık. Kaldığımız yerden devam edeceğimiz yazı serisinde bugün 4 yeni Altay spor efsanesini daha listemize ekleyeceğiz.

Siyah Beyaz Bir Hayat

Altay tarihini yazacaksanız eğer, Zinnur Sarı o kitabın en güzel sayalarında yer almayı hak eder. 19 yaşında girdiği Büyük Altay’da tam 41 yılını geçirdi. Siyah beyazlı formadan başkasını tanımadı.  Bilal Yaşar’dan sonraki “3” numaranın sahibi oldu. “İzmir Gülü” lakaplı unutulmaz oyuncu, 54 kez milli formayı giyme başarısını gösterdi.  Siyah beyazlı renklere adanan hayat, Necati Ateş ve Yakup Sertkaya başta olmak üzere sayısız genci Türk futboluna kazandırdı. Kader, İzmir Gülü’nü 2007’de dalından koparsa da o her zaman bir Büyük Altaylı olarak kitabın en güzel sayfalarındaki yerini aldı.

“1” Numaradaki Sanatçı

File bekçisi Varol Ürkmez, 1960 yılında Beşiktaş’tan transfer olup sekiz sezon boyunca siyah beyazlı Altay formasını giydi. Büyük Altay’ın Türkiye liglerini sarstığı en şaşaalı döneminde kaleyi korudu. Bir yandan da Yeşilçam filmlerinde boy gösterdi ve Türk futbolunda her zaman çok fraklı bir konuma sahip oldu. Altay’da sekiz yıllık başarılı dönemin ve bir Türkiye Kupası’nın ardından Galatasaray’a transfer oldu. 40 yaşına kadar aktif futbolcu olarak sahada kaldı. 12 kez A Milli, B Milli ve U18 Milli Takımlarda “1” numaralı formayı taşıdı.  Türk futbolunun unutulmaz file bekçisi, 2021 yılında aramızdan ayrıldı.

Kısa Süren Resital

28 yaşında sona erdirdiği kısa futbolculuk yaşamına çok şey sığdıran Feridun Öztürk, 1963-69 yılları arasında siyah beyazlı formayı giydi. 25 Haziran 1967’deki Türkiye Kupası’nı kazanan unutulmaz ekibin oyuncusu. Kırık burnuyla sahada kalıp, Beşiktaş’a gol atacak kadar Altaylı. Büyük Altay kariyerinden sonra “Metin Oktay’ın veliahdı” olarak Galatasaray’a transfer oldu. Taçsız Kral Metin Oktay’ın İzmir’deki jübilesinde kaptanlık pazu bandını ondan devraldı.

Son Sürat Altaylı

Erdi Demir, genç yaşta futbola Büyük Altay altyapısında başladı. 1980’de A2 Takımı’na, 1981’de henüz 17 yaşındayken A Takım’a yükselmeyi başardı.  Altı yıl siyah beyazlı armayı “son sürat” kuşandıktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. Patlayıcı gücü, sürati ve bitmeyen enerjisiyle 1980’li yılların en etkili oyuncuları arasında tarihteki yerini aldı. Sarıyer, Sakaryaspor, Soma Linyitspor ve Beylerbeyi takımlarında forma giydi ve ardından da futbola veda etti. U18, U21 ve Olimpik Milli Takımı’nda ay yıldızı göğsünde taşıdı. Erdi Demir, “Altaylı Erdi” olarak tanındı ve öyle de kalacak.