Altay SK, Spor Toto Süper Ligde Tutunamadı

Spor Toto Süper Ligde 2021 – 2022 Ahmet Çalık sezonunda lige bu sezon yükselmiş olan İzmir temsilcisi Altay SK kötü geçirdiği bu sezon ile yeniden Spor Toto 1. Lige küme düştü. Altay SK Spor Toto Süper Ligde sezonu hem kulüp hem de Türk futbolunun efsanelerinden olan tecrübeli teknik direktör Mustafa Denizli yönetiminde Spor Toto Süper Lige giriş yaptı. Tecrübeli teknik direktör yönetiminde Altay SK, Spor Toto Süper Ligde 20 maçta sahaya çıkarken, Ziraat Türkiye Kupasında ise 3 karşılaşmada yer aldı.

Mustafa Denizli’nin öğrencileri Spor Toto Süper Ligde oynadığı 20 maçta 5 kez galibiyet elde ederken 3 maç ise beraberlik ile sonuçlandı ve tam 12 maç ise mağlubiyet ile tamamlandı. Bu süre zarfında Süper Ligin yeni ekibi 0,9 puan ortalaması elde etti ve ligin 17. Sırasında küme düşme hattında yer alıyordu. Ziraat Türkiye Kupasına Üçüncü Turda başlayan İzmir ekibinin bu turdaki rakibi Derince Belediyespor’du. Dördüncü turda ise Manisa FK’yı eleyerek Beşinci turda Beşiktaş ile eşleşti. Bu turda geçen sezonun şampiyonu hem de kupa sahibi Beşiktaş beklenildiği gibi kazanmayı başardı ve mağlup olan Mustafa Denizli’nin öğrencileri kupaya veda etti.

Altay SK’nın Gelirleri Borca Gitti

İstenildiği gibi bir sezon geçiremeyen Altay SK, Spor Toto Süper Lig’de küme düşmüştü. Altay SK 371 Milyon TL gibi büyük bir miktar borç yükü ile birlikte Spor Toto 1. Lige düştü. İzmir ekibi, hem yaptığı satışlar ile gelir elde ederek borç yükünü azaltmayı hem de takımdan ayrılan oyuncuların maliyetlerinden kurtularak borçlanma miktarını da aşağı çekmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra düşüşünün getirdiği sıkıntıları da aşmak isteyen Altay SK daha önce başka takımların yaşadığı gibi bu borç yükü ile peş peşe küme düşme tehlikesi yaşamak istemiyor.

Martin Rodriges MLS ligi ekiplerinden D.c United’a transfer oldu. Bunun yanı sıra tecrübeli stoper oyuncusu Murat Akça 1,1 milyon TL ödeyerek kendi bonservisini aldı. Altay SK sezonun tamamlanmasının ardından yapmış olduğu satışlarla 30 Milyon TL kazandı fakat bu paranın 1 kuruşu bile kulübün kasasına girmedi. Kulübün elde ettiği bu kaynak borçlu olduğu kurumlara gitti ve Altay SK’nın yapacağı transfer çalışmalarında kullanacağı transfer kaynağı ellerinden kayıp gitti.

Kazımcan Karataş’ın Transfer Hikayesi

Genç oyuncu Kazımcan Karataş ise birkaç gündür medyayı meşgul eden bir transfer hikayesine sahip oldu.

Kazımcan Karataş Beşiktaş ile anlaşma aşamasına gelmişti. Bu noktada Galatasaray’da transfer yarışına dahil oldu ve işler kızıştı. Kazımcan Karataş Galatasaray ile anlaşmış hatta tüm medyada Galatasaray’ın Beşiktaş’a transfer çalımı attığı söyleniyordu. Son olarak bu yarışa Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Eyüpspor dahil oldu. Eyüpspor ile Altay SK anlaştı daha sonra oyuncu cephesi de Altay SK ile anlaştı. Eyüpspor ile Kazımcan Karataş 5 yıllık sözleşmeye imza attı. Genç oyuncu ben alt ligde oynamak istemiyorum dedi. Bu noktada devreye tekrar Sarı kırmızılılar girdi ve KAzımcan Karataş’ı kiralık olarak kadrolarına kattı.