Altay Spor Kulübü’nün Eli Rahatlıyor

Bu sezonu büyük problemler eşliğinde ilerleten Altay Spor Kulübü, sezon boyunca 3 adet teknik direktör değişikliğine uğradı. En nihayetinde Sinan Kaloğlu ile yola devam eden İzmir Temsilcisi, ligde tutunmayı başaramayıp PTT 1. Lig’e düştü.

Düşse de profesyonel futbol tarihinin 42 sezonunu Süper Lig’de geçirmiş olan siyah beyazlılar, bir an önce geri yükselmeyi planlıyor. Bu uğurda da teknik direktör Sinan Kaloğlu önderliğinde birçok gelişmeye imza atan takım, dışa sattığı futbolcular ile beraber büyük gelir elde etmeyi başardı. Türkiye’nin futbolcu fabrikalarından bir tanesi olan Altay Spor Kulübü, altyapıdan yetiştirdiği yetenekleri sattı ve gelecek sezon için transfer aramalarına başladı.

Kontratları biten 7 yerli oyuncusuyla yaptığı ilk temaslardan sonuç alamayan Altay Spor, ikinci teklifleri ileterek futbolcuları bu kez ikna etmeyi planlıyor. Altyapısından yetişen Kazımcan Karataş’ın transferi için Eyüpspor’la 20 milyon TL bonservis bedeli konusunda anlaşan İzmir temsilcisi, Şilili sol kanat Rodriguez’den 300 bin Dolar, stoper Murat Akça’dan ise 1 milyon TL bonservis geliri elde ederek elini rahatlattı. Elini rahatlatmanın hemen ardından da gözlerini önce içeriye sonra da dışarıya yönlendirdi.

37 Yaşındaki Eski Gol Kralı Geri İsteniyor

Elde edilen gelirlerle bir nebze rahatlayan Altay, yeni sezonun kadro yapılanması için de harekete çoktan geçti bile. Yerli oyuncuları takımda tutmak isteyen siyah beyazlı kulübün mali zorluklar içerisinde en büyük hedefi ise geçtiğimiz nisan ayında yollarını ayırdığı Portekizli golcü Marco Paixao’yu yeniden kadrosuna katmak.

Henüz hiçbir kulüple sözleşme imzalamayan 37 yaşındaki golcüye, Altay Sportif Direktörü Tuna Üzümcü yeni teklif sunduklarını ifade etti. Tecrübeli golcünün teklifi değerlendirmesi beklenirken, siyah beyazlı renklere gönül veren taraftarlar da Paixao’nun sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların altına yaptığı yorumlarla golcünün geri gelmesini istediklerini belirtiyorlar.

Altay ile 2018/2021 yılları arasında üç kez üst üste 1. Lig gol kralı olan Paixao, siyah beyazlı formayla çıktığı 131 maçta 82 gol atarak Altay tarihinin en fazla gol atan yabancı futbolcusu olmuştu.

İç Transfer Girişimleri Devam Ediyor

Altay Spor Kulübü’nün parasızlıktan kaynaklanan dökülmelerinin geri toplanması için çalışmalar, siyah beyazlıların mali dar boğazdan bir miktarda olsa kurtulmasından dolayı kolaylaştı.

İç transferde öncelikle kaptanlar İbrahim Öztürk ve Özgür Özkaya ile anlaşmak istediklerini dile getiren sportif direktör Tuna Üzümcü daha sonra kaleci Ozan, Tolga, Ceyhun, Zeki ve Deniz’i de takımda tutmak istediklerini belirtti.

Takıma katılan Gençer’le yeni sözleşme yapacak olan Altay SK, en kısa sürede anlaşmaları yapıp, oyuncuları topluca Afyon kampına götürmeyi istiyor. Futbolcuların tamamının takımda kalması adına bir kampanya yürüten takım yönetimi, Paixao, Poko ve Scuk’a teklif yapmışlar ve yanıt bekliyorlar. Eric Björkander’in de takıma katılması planlanan gelişmeler arasında.

Kutay ve Eren Erdoğan gibi genç futbolcuların motivasyonunu artırmak için sözleşmelerinde iyileştirmeler yapan Altay yönetimi, gerçekten de futbolcularına değer verdiğini gösteriyor.