Altay Kötü Gidişatı Durduramadı

Süper Lig’de oynadığı ilk 7 maçta aldığı 5 galibiyetten sonra devrenin bitimine kadar oynadığı maçların hiçbirisinde kazanamayan Altay, bir dönem 3’üncü sıraya kadar yükselmiş olmasına rağmen ilk devreyi küme düşme hattının üstünde tamamlamayı son anda garantilemişti. Siyah Beyazlılar, ikinci devrede bu gidişatı değiştirmek ve Süper Lig’e tutunabilmek adına galibiyetler kazanmak istiyordu ancak ümit edilen olmadı ve Altay ikinci devrede oynadığı hiçbir maçı kazanamayarak küme düşme hattının gediklisi oldu.

Efsanenin Gidişi

Geçtiğimiz sezonun son virajında Türk futbolunun ve kulübün efsanesi olan Mustafa Denizli’yi getiren Altay, Play-Off mücadelesinde Altınordu’yu mağlup ettikten sonra Süper Lig’e yükselmiş ve 2002/2003 sezonunda veda ettiği lige 18 sene sonra geri dönmüştü.

Lige zayıf bir kadroyla ancak kuvvetli bir hocayla giriş yapan İzmir temsilcisi, oynadığı ilk 7 maçta gayet iyi performanslar sergilemiş ve 5 galibiyet alarak oldukça flaş bir performans sergilemişti. Ancak 8’inci haftada oynanan Gaziantep FK maçıyla birlikte gidişat tersine döndü ve Altay oynadığı 16 maçın hiçbirisini kazanamadı.

İlk devreyi Çaykur Rizespor’un Gaziantep FK’ya yenilmesiyle birlikte küme düşme hattında tamamlasa da ikinci devrenin ilk maçında konuk olduğu Kayserispor karşısında aldığı mağlubiyetle ateş hattına giren Siyah Beyazlılarda bu kötü gidişattan sonra Teknik Direktör Mustafa Denizli ile yollar ayrıldı.

Mustafa Denizli kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda Başkan ile birkaç kez görüştüğünü ve takıma bir iki ekleme yapılması durumunda tekrar toparlanabileceklerini ifade etse de ikna edemediğini ve bu nedenle yolun sonuna gelindiğini ifade etti.

Altay, Büyük Mustafa’nın ayrılığından sonra önce Çağdaş Atan sonra da Yalçın Koşukavak ile görüşmeler yaptı ancak takıma getirilen transfer yasağı nedeniyle her iki teknik adamla da anlaşma sağlanamayınca Denizli’nin yardımcısı Mert Nobre takımın başına getirildi.

3’te 0

Mert Nobre ile ilk maçında kendi sahasında Alanyaspor’u konuk eden Altay, sahadan etkisiz bir oyunla 2-0 mağlup ayrılırken, tribünlerde oyunculara yapılan ıslıklı protestolar ve yönetime şiddetli bir şekilde yapılan istifa çağrıları Altay’ın durumunu ortaya koyar nitelikteydi.

Nobre, yaptığı açıklamalarda takıma yeni bir sistem getirmek istediğini ancak dar takvimin buna izin vermediğini dile getirdi ancak önce Fenerbahçe maçında sonra da Konyaspor maçında skor anlamında olumlu bir gelişme olmasa da oyun anlamında daha diri bir Altay vardı.

Altay, son 16 maçında sadece 3 puan toplayarak bu alandaki en kötü istatistiğin sahibi oldu ancak yöneticilerin, teknik ekibin ve taraftarların bir kısmının bu durumdan çıkılabileceğine dair inancı devam ediyor.

Bu inancın gerçek olup olmayacağı, lige verilen 15 günlük aradan sonra oynanacak maçlarla birlikte görülecek ancak İzmir temsilcisinde Teknik Direktör Mert Nobre’nin takıma çok önemli dokunuşlar yaparak başka bir sistem getirememesi durumunda bu ihtimal pek de gerçekçi durmuyor.