Altay’da Bir Kriz Daha

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de kalabilmek adına umudunu her geçen hafta daha da kaybeden Altay’da sorunlar peşi sıra geliyor. İzmir temsilcisinin ligin 32’inci haftasında oynadığı Adana Demirspor maçında takımın en önemli oyuncularından birisi olan Cesar Pinares’in neden kadroya alınmadığı sorgulanmıştı. Basına yansıyan haberlere göre Şilili oyuncu sakatlıktan döndükten sonra zihinsel anlamda yeteri kadar güç toplayamadığını belirtti ve bu nedenle oynamak istemediğini dile getirdiği için de kadroya alınmadı.

Yetersizlik Hissi

Ligin üst sıralarında verilen mücadele kadar alt sıralarında verilen mücadelelerin de kendilerine göre dinamikleri vardır ve bazen kümede kalma mücadelesi şampiyon olma mücadelesinden daha da zor hale gelebilir.

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de kümede kalmaya dair umutlarını her geçen hafta daha da tüketen Altay adına da böyle bir durum yaşanıyor gibi görünüyor. İzmir temsilcisi birçok formülü denemiş olsa da kendisini ateş hattından uzaklaştıracak çareyi bulamadı ve 32’inci haftada Adana Demirspor karşısında 3-1 mağlup olarak üst üste 3’üncü mağlubiyetini aldı.

Küme düşme hattının bir sıra üstünde yer alan Giresunspor ile arasında 10 puan fark bulunan Sinan Kaloğlu’nun takımında oyuncuların da iyiden iyiye tükenmişlik hissetmeye başladığı iddia ediliyor. Takımın en önemli isimlerinden biri olan Cesar Pinares’in takımla çalışmalara başlamış olmasına rağmen Adana temsilcisinin sahasında oynanan maçta kadroda dahi olmaması da tam olarak bu iddiaya dayandırılıyor.

Bahse konu iddiaya göre Altay’ın Şilili oyuncusu, sakatlıktan döndükten sonra kendisini zihinsel anlamda toparlanabilmiş hissetmedi ve bu nedenle Adana Demirspor karşısında oynanacak müsabakada forma giymek istemediğini dile getirdi.

Bu durum Altay cephesinde ciddi bir şaşkınlık ve kızgınlık yaratırken başarılı oyuncunun da tam olarak bu sebepten kaynaklı görev almadığı iddia ediliyor.

Kaybolan Bütünlük

Türk futbolunda daha sık rastlanılmakla birlikte Altay gibi oynadığı ligin kümede kalma mücadelesi veren takımlarında bütünlüğe dair vurgulara birçok kez rastlamak mümkündür.

Gerek teknik direktörler, gerekse de lider yapıdaki oyuncular içinde bulundukları zorlu süreçten çıkabilmeleri adına takımlarının ve camialarının bütünleşmesi gerektiğini ifade ederler. Bu birlikten doğacak güçle birlikte oynanan maçlardan iyi skorlar almak ve bu sayede inanç sağlamak da hedeflenir.

Bununla birlikte Cesar Pinares örneğinden anlaşıldığı kadarıyla Altay’da zaten olmayan bütünlük tamamen kaybolmuş. Bu durumun fark edilmesi açısından Başkan Özgür Ekmekçioğlu’nun görevini bırakması, teknik direktör Serkan Özbalta’nın görevinden ayrılması da örnek verilebilirdi ancak takımda forma giyen oyuncuların da fedakarlık yapmaktan vazgeçmesi durumun Altay lehine olmadığını kanıtlıyor.

Bu bağlamda hiçbir oyuncu sağlıklı hissetmedikten sonra zorla oynatılamaz ancak Cesar Pinares’in takımla çalışmalara başladıktan sonra kendisini yine de yeterli hissedemediğini belirterek Adana Demirspor maçında takım arkadaşlarıyla birlikte olmaması İzmir temsilcisindeki oyuncuların artık pes etmeye başladığını da gösteriyor.