Eric Björkander Altay’da Kalacak

Altay; kötü geçen sezonun doğal bir sonucu olarak kendisini TFF 1.Lig’de buldu. Bir başka deyişle, 2022 – 2023 sezonunda yoluna TFF 1.Lig’de devam edecek. Siyah beyazlı takım; diğer TFF 1.Lig takımlarına kıyasla bir hayli kötü durumda! Her şeyden önce, takımın transfer yasağı aldığını ifade edebiliriz. Kulübün yeni sezon öncesinde dış transfer yapması mümkün gözükmüyor. Bunun yanı sıra, birçok futbolcu; geçtiğimiz sezonki alacaklarının ödenmemesini bahane ederek takımdan ayrıldı. Altay; yeni sezon hazırlıklarına çoğunluğu altyapı oyuncularından oluşan bir kadro ile devam ediyor.

İsveçli Oyuncu ile Yola Devam Edilecek

Eric Björkander; geçtiğimiz sezonun başında İsveç’in Mjallby AIF takımından Altay’a transfer olmuştu. İzmir ekibinin oyuncu için eski kulübüne ne kadar bonservis ödediğine dair bir bilgi paylaşılmamıştı. Eric Björkander ile 30 Haziran 2024 tarihine kadar sözleşme imzalandı. Oyuncu; geçtiğimiz sezon fena olmayan bir performans ortaya koydu. Taraftarların gözdesi haline geldi.

Eric Björkander; Altay yönetimi ile maddi konularda sorun yaşamayan tek futbolcu olarak dikkat çekiyor. Hatta, güncel tarih itibariyle, Altay kadrosunda tek yabancı futbolcu olduğunu da ifade edebiliriz. Oyuncunun takımdan ayrılması söz konusu değildi. Ancak, yeni sezon hazırlıkları için kampa gelen oyuncu büyük bir şaşkınlık yaşadı. Geçtiğimiz sezon birlikte forma giydiği takım arkadaşlarından hiçbirisinin takımda olmadığını gördü. Yalnızca altyapı oyuncularının takımda olması ona burukluk yaşattı.

Eric Björkander; kulübün içerisinde bulunduğu durumun farkında! Bu yüzden, yöneticilere ayrılma teklifinde bulundu. İstenildiği takdirde bonservis getirerek kulüpten ayrılabileceğini ifade etti. Fakat, yöneticiler; İsveçli oyuncudan takımda kalmasını istediler. Önümüzdeki sezon kendisine çok ihtiyaç duyacaklarını söylediler. Bunun yanı sıra, takıma Özgür, İbrahim ve Ozan gibi tecrübeli isimlerin de katılacağını belirterek oyuncunun içini rahatlattılar. Altay; söz konusu gelişmelerin ardından oyuncunun menajeri ile de bir araya geldi. Eric Björkander’e ihtiyaçları olduğunu söyleyen kulübün öne çıkan isimleri hem oyuncu hem de menajeri ile anlaşma sağladılar.

Eric Björkander Kimdir?

11 Haziran 1996 tarihinde dünyaya gelmiştir. 2022 yılında olduğumuz şu günlerde 26 yaşında olduğunu ifade etmek gerekir. Başta stoper olmak üzere sağ bek ve sol bek olarak da forma giyebilir. Çok yönlü bir oyuncu olması ciddi bir avantajdır. Geçmiş yıllarda İsveç U20 milli takımında da yer almıştır.

Eric Björkander; 2012 yılının Ocak ayında ülkesinin takımlarından Mjallby AIF’nin altyapısına katıldı. Alt yaş gruplarında yer aldıktan sonra 2016 yılının Ocak ayında bir diğer İsveç kulübü GIF Sundsvall’a transfer oldu. 2020 yılının Ocak ayında eski kulübüne geri döndü. Geçtiğimiz sezonun başında da daha önce ifade ettiğimiz gibi Altay’a transfer oldu.

Eric Björkander; 2021 – 2022 sezonunda ikisi Türkiye Kupası ve 24’ü TFF 1.Lig olmak üzere toplam 26 maçta forma giydi. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 68 dakika kaldı.