Altay’ın Borcu Adayları Çekindiriyor

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de kalma konusunda ümitlerini tüketme noktasına gelen Altay’da gündem artık ligde kalma mücadelesinden daha çok yeni başkanın kim olacağı. İzmir temsilcisinin genç başkanı Özgür Ekmekçioğlu 5 seneden bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı ve Siyah Beyazlı takımın 21-28 Nisan’da Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gideceği duyuruldu. Bununla birlikte kulübün başkanlığına aday olması beklenen isimler konuyla alakalı yaptıkları açıklamalarda borç yükünün çok fazla olması nedeniyle çekimser ifadeler kullanıyorlar.

Ateşten Gömlek

Bu sezon uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de tutunabilme konusunda ümitlerini tüketen Altay’da takımın bu durumu dahi artık konuşulmamaya başlandı.

Zira İzmir temsilcisinin tartışmalı başkanı Özgür Ekmekçioğlu görevinden istifa etti ve kulübün yeni başkanının kim olacağına dair gündem Süper Lig’de tükenen umutların önüne geçti. Bununla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onay aşamasına gelen yeni Spor Yasası nedeniyle birçok kulübün başkanı da istifalarını ya açıkladılar ya da açıklamaya hazırlanıyorlar.

İzmir temsilcisinin yeni başkanı olması beklenen veya bu yönde harekete geçeceği iddia edilen isimlerden biri olan Mutlu Kasapoğlu da geçtiğimiz günlerde duruma açıklık getirdi. Altay başkanlığına dair ilgisini teyit eden Kasapoğlu, bununla birlikte takımın çok ciddi bir borç yükü olduğunu da hatırlattı.

Süreç ile alakalı olarak birçok farklı kanaldan pek çok farklı kişiyle görüşmeler yaptıklarını dile getiren Mutlu Kasapoğlu, mali tabloyu enine boyuna incelediklerini ve fizibilite çalışmaları sonrasında kararı netleştirip kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

İsmi başkanlık için geçen bir başka isim olan İbrahim Akman da yüksek borçtan bahsederek çok çekimser bir açıklama yapmıştı.

Borçlar Dağ Gibi

Öte yandan Mutlu Kasapoğlu’nun da altını çizdiği borç miktarının yapılan son Divan toplantısında 350 milyon TL civarında olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda güncel kurla hemen hemen 18-20 milyon Euro arasında bir miktara tekabül eden bu borcun ödenebilmesi kolay bir durum değil.

Öte yandan takımın gelecek sezon TFF 1.Lig’de mücadele etmeye daha yakın olması da başkan adaylarının elini kısıtlayacaktır. Her ne kadar Süper Lig’de de bu konuyla alakalı tartışmalar devam ediyor olsa da bir alt ligde yayın gelirleri çok daha düşük ve bu gelirler bir kulüp adına en önemli getiri kaynaklarından birisi.

Bunun yanı sıra takımın acilen ödenmesi gereken borçları olduğunun da altını çizmek lazım. Siyah Beyazlı takımda zaten bir dağılmış hissiyat söz konusu ve yeni gelecek başkanın önce sıcak para girişini sonrasında da bu dağılmış camiayı tekrardan toparlaması gerektiğini düşündüğümüzde aday olmaktan gerçekten çok zorlaşıyor.

Ancak Altay çok büyük bir camia ve muhakkak birileri aday olup elini taşın altına koyacaktır. Bu süreci bu kadar sancılı hale getiren durumlardan birisinin de yeni Spor Yasası olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.