Altay’dan Geç Kalan Galibiyet

Bu sezon Süper Lig’de tutunma çabası veren ancak bu çaba içerisinde başarısız olan Altay, 35’inci haftada oynanan Giresunspor-Adana Demirspor müsabakasından Giresun temsilcisi galip ayrılınca matematiksel şansını kaybetmişti. Küme düştüğü tescillendikten sonra sahaya çıktığı ilk maçta Hatayspor’a konuk olan İzmir temsilcisi sahadan 1-0 galip ayrılarak uzun bir süredir devam eden galibiyet hasretini sonlandırdı ancak bu galibiyet ne yazık ki çok geç kaldı.

Son Pişmanlık Fayda Etmez

Bu sezon Süper Lig’e tutunabilme çabası içerisinde çok sıkıntılı dönemler geçiren Altay, Serkan Özbalta ile yollarını ayırdığı dönemden bu yana galip gelemiyordu.

Bu durum Giresunspor da puan kaybetmesine rağmen aradaki puan farkının kapatılamamasına neden olurken, 35’inci haftanın açılış müsabakasında oynanan Giresunspor Adana Demirspor maçı Altay adına dramatik oldu.

Karadeniz temsilcisinin kendi sahasında Adana Demirspor’u mağlup etmesiyle birlikte kümede kalması garanti altına girerken bu durumdan kaynaklı olarak da Altay daha maçını bile oynamadan küme düşmüş oldu.

Küme düşmesi tescillendikten sonra ilk maçına 30 Nisan tarihinde Hatayspor deplasmanında çıkan Sinan Kaloğlu’nun takımı, formsuz rakibinin bu durumundan iyi faydalandı ve sahadan 1-0 galip ayrılmayı başardı.

Haftalar sonra gelen bu galibiyetin sevinci yaşanamadı zira takım oldukça buruktu. Maçlarını yapmadan küme düştükleri tescillenen Siyah Beyazlı oyuncular en azından bu bağlamda taraftarlara bir teselli verme imkanı buldular.

Altay bir sonraki hafta Giresunspor’u konuk edecek. Hatayspor ise kendi sahasında bir kez daha sahneye çıkacak ve bu sefer şampiyon Trabzonspor ile karşı karşıya gelecek.

5 Maç Aradan Sonra

Bu sezon takımda teknik direktör tutabilmek konusunda en çok problem yaşayan takımlardan biri olan Altay, Mustafa Denizli ile yollarını ayırdıktan sonra önce Mert Nobre’yi sonra da Serkan Özbalta’yı göreve getirmişti.

Özbalta oldukça dikkat çeken işler yaptı ve aslında takımın umutlarını 35’inci haftaya kadar taşıyabilmesi bile genç teknik adamın döneminde toplanan puanlar sayesinde oldu. Bununla birlikte Özbalta yerine göreve gelen Sinan Kaloğlu adına da iyi bir kariyer başlangıcı olmadığını dile getirmek yanlış olmaz.

Bununla birlikte Kaloğlu Altay’ın başındaki ilk galibiyetini de 35’inci haftada almış oldu. 31’inci haftada oynanan Antalyaspor maçıyla birlikte göreve başlayan genç teknik adam, uzun süreden bu yana kulübüyle birlikte 3 puan hasreti çekiyordu.

Altay bu maçtan aldığı galibiyetle birlikte 5 maçtır devam eden hasretini de sonlandırmış oldu. Bununla birlikte takımın bu kadar uzun süre bekledikten sonra tam da küme düşeceği kesinleştikten sonra bu galibiyeti almış olması oldukça manidardı.

Olağanüstü Genel Kongre’de ne yazık ki bıçaklamaların olduğu çok büyük problemlerin yaşandığı bir süreç geçiren Altay’da işler bir süre daha yolunda gitmeyecek gibi görünüyor. Bununla birlikte takımın gelecek sezon nerede olacağı da belli değil.