Altay Bekleme Modunda

Bu sezon Süper Lig’de kümede kalmak adına mücadele veren Altay bu mücadelesinde büyük ölçüde başarısız oldu ve ligde kalma şansını mucizelere bıraktı. İzmir temsilcisinde bu durum artık iyiden iyiye kabullenilirken geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu yazılı bir açıklamayla bu sezon özelinde küme düşmenin kaldırılması gerektiğini dile getirmişti. Bununla birlikte söz konusu Yönetim Kurulu istifa etti ve yeni Yönetim Kurulu gelene kadar göreve vekâleten baktığı için oyunculara gelen tekliflerle alakalı olarak da bekleme kararı alındığı ortaya çıktı.

Şu An Meşgul

Bu sezon Süper Lig’e geri döndükten sonra ligde kalmayı hedefleyen Altay adına işler hiç yolunda gitmedi ve takım gerilemekten kurtulamadığı küme düşme hattından başını bir türlü çıkaramadı. Bununla birlikte sezon başından bu yana pek çok maçta istifaya davet edilen Özgür Ekmekçioğlu ve yönetimi de geçtiğimiz haftalarda görevi bıraktıklarını açıklamıştı.

Şu sıralar kulüpte vekâleten görev yapan Yönetim Kurulu 8 Mart tarihli Merkez Hakem Kurulu Operasyonu’nu öne sürerek bu ligin bu sezon tescil edilmesinin vicdanlara sığmayacağını savunmuştu. Bununla birlikte takım eğer bu yönde bir karar alınmazsa bu sezon Süper Lig’e veda edecek 4 takımdan biri olacak gibi görünüyor.

Bu bağlamda birçok oyuncusunu elinden çıkarması gerekecek olan Altay’ın neyse ki oyuncularına teklifler de geliyor. Ancak Yönetim Kurulu, yeni gelecek yönetimin önünü açmak ve kendi başına karar almamak adına seçim tamamlanana kadar oyunculara gelen teklifleri değerlendirmeme kararı aldı.

Teklifler Var

Bununla birlikte basına yansıyan son haberlere bakıldığında Altay’da özellikle kaleci Mateusz Lis ve Kazımcan Karataş’a yoğun bir ilgi duyduğu görülüyor. Bu iki oyuncuya gerek Süper Lig’den gerekse de başka liglerden talip olmayı düşünen, Altay’a bir şekilde ilgisini belirten ve hatta teklif yapan kulüplerin olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan takımın kadrosunda bulunan bazı isimler Süper Lig’deki pazar düşünüldüğünde değerli olabilecek isimler. Hele ki gelecek sezon yabancı kuralının daha da daralacağı düşünülürse bu oyuncuların bir kısmı yine Süper Lig’de kalacaklardır.

Ancak Kazımcan Karataş ve Mateusz Lis’i diğer oyunculardan ayıran nokta bu iki oyuncudan daha yüksek bir bonservis bedeli elde etme şansı. Basında yer alan haberlere göre Kazımcan ile alakalı olarak Lille kulübünün yoğun bir ilgisi var.

Lis ise bu sezon gösterdiği başarılı performansla her ne kadar Altay küme düşme noktasına geldiyse de takımının alabildiği birçok puana direkt etki etti. Siyah Beyazlı takımın bu sezonki en başarılı oyuncularından biri olan yetenekli file bekçisinin gelecek sezon bir başka Süper Lig takımında forma giyme ihtimali hiç de az değil.

Tüm bu süreçler bahsi geçtiği gibi yeni yönetim mazbatasını alıp görevine başlayana kadar bekletilecek. Altay da küme düşmenin kaldırılmasını bekleyecek gibi görünüyor.