Altay Üstünlüğünü Koruyamadı

Süper Lig’de yaşanan en garip senaryolardan birisini yaşayan ve 7 haftada aldığı 5 galibiyetten sonra oynadığı 14 maçın hiçbirini kazanamayan Altay, Süper Lig’in 22’inci haftasında konuk olduğu Fenerbahçe karşısında öne geçtiği maçta üstünlüğünü koruyamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrılarak galibiyete olan hasreti 15 maça çıkardı.

Altay’ın Kâbusu Sürüyor

Öne de geçse, uzun süre önde de götürse olmuyor. Altay, ne olursa olsun, hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin sahadan galip ayrılamıyor. Süper Lig’in 7’inci haftasında oynadığı Beşiktaş maçından sonra hiçbir maçta galip gelemeyen Altay, Mustafa Denizli ile yollarını ayırdıktan sonra takımın başına geçen Mert Nobre ile de işleri yoluna koyamadı.

Ligin 22’inci haftasında İstanbul’da Fenerbahçe’nin konuğu olan İzmir temsilcisi, Ahmed Rayan ile öne geçtiği maçta İrfan Can Kahveci’nin etkili performansına engel olamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte ligde oynadığı son 15 maçın hiçbirisinden galip ayrılamayan Siyah Beyazlılarda bu kötü gidişatın ve hatta felaketin önüne geçebilecek hiçbir senaryo görünmüyor.

Mert Nobre, Mustafa Denizli’nin yardımcılığını yaparken Denizli’nin takımdan ayrılmasıyla birlikte bir sorumluluk aldı ve Altay’ın teknik direktörlüğüne soyundu ancak bu süreç öncesinde görüşülen iki teknik adamın ve Denizli’nin takımdan neden ayrıldığını sorgulamak gerek.

Altay yönetimi, transfer yasağının kaldırılamayacağını ifade ettiği için ne Çağdaş Atan ile ne de Yalçın Koşukavak ile anlaşamadı.

Yedek kulübesi çok zayıf, as kadro da bu ligin birçok takımında yedek kulübesine girebilecek kalitede değil. Devre arasında takımın havasını değiştirebilecek bir yeni oyuncu, yeni teknik direktör gibi bir durum da söz konusu olamayacağına göre Altay’ın artık mucizelere ihtiyacı olduğunu söylemek abartı olmaz.

Altay’da Titreyen Dizler

Takımın içinde bulunduğu sürecin oyuncuları etkilemiş olması oldukça doğal. Tam 15 maçtan beri kazanamayan ve Süper Lig’de yaşanan en ilginç senaryolardan birisini yaşayan Altay’da bu durumun ister istemez aktörü olan oyuncular, artık maçlarda kendilerine inanmadıklarını açık seçik gösteriyor.

Her bir hafta alınan kötü sonuçla birlikte bir sonraki hafta sahaya dizleri titreyerek çıkan Altaylı oyuncuların bu durumunun en büyük göstergesi öne geçilen maçlarda kaybedilen puanlar.

3 maçtan sonra ilk kez Fenerbahçe karşısında gol atabilen Altay, Trabzonspor, Hatay gibi önemli rakiplerin karşısında da öne geçmesine rağmen sahadan puansız ayrılmıştı.

Bu durum kendilerinden daha kuvvetli oyuncularla karşı karşıya geldiğini düşünen Altaylı oyuncuların maçın 90 dakikasını önde tamamlayabileceğine dair inancının kalmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Altay, 23 Ocak 2022 tarihinde kendi sahasında ligin 2’inci sırasında yer alan Konyaspor ile karşılaştıktan sonra araya girecek. Eğer Mert Nobre aradan takımla birlikte farklı bir sistemi oluşturmayı ve daha iyi bir takım ortaya çıkarmayı başaramazsa Altay bu gidişatla küme düşmenin en net adayı olacak.