Altay Tünelin Ucunu Göremiyor

Süper Lig’in 22’inci haftasında Fenerbahçe’nin konuğu olan Altay, İstanbul’da oynadığı maçta öne geçmesine rağmen İrfan Can Kahveci’nin etkili performansına engel olamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla birlikte galibiyet hasretini 15 maça çıkaran Altay’da işlerin düzelebilmesi adına ümit yok denecek kadar az.

Altay’dan Tarihe Geçen Kötü Seri

2002/2003 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e 2021/2022 sezonunda geri dönen Altay, ilk 7 haftada aldığı 5 galibiyetten sonra galibiyetin ne olduğunu unuttu.

En son Beşiktaş karşısında oynadığı 7’inci hafta maçında sahadan 2-1’lik skorla galip ayrılmayı başaran İzmir temsilcisi, bu maçtan sonra oynadığı 15 maçta 2 beraberlik ve 13 mağlubiyet alarak dibe vurdu.

Ligin ilk yarısını Rizespor’un Gaziantep FK’ya yenildiği maç sayesinde küme düşme hattının bir sıra üstünde tamamlayan Altay, ikinci devrenin ilk maçında Kayserispor’a yenilince küme düşme hattına geriledi ve ikinci devrede oynadığı Alanyaspor ve Fenerbahçe maçlarından da puansız ayrılınca 19’uncu sıraya kadar düştü.

Tarihinde ilk kez bu kadar kötü bir seri yaşayan Siyah Beyazlılar, en son 7 maç üst üste kaybettiği 2002/2003 sezonunda küme düşmüş ve Süper Lig’e veda etmişti.

Ligin 23’üncü haftasında kendi sahasında Konyaspor’u ağırlayacak olan Altay’da mağlubiyetlerin tersine dönebileceğine dair bir ışık olmaması da taraftarların üzüntüsünü arttıran en temel faktör.

İç Saha Avantajı Umudu

Altay’ın tarihine geçen kötü serisiyle birlikte yöneticilerin takımın bu durumdan kurtulabileceğine dair inanç taşıması oldukça ilginç.

Altay cephesinden yapılan açıklamalarda, geriye kalan 16 maçın 10’unun İzmir’de oynanacak olması Siyah Beyazlı takım adına bir avantaj olarak görülüyor.

COVID-19 küresel salgının seyircilerin stada gelmesini engellemesiyle birlikte futboldaki iç saha dış saha farkı etkisini kaybetmişti ancak aşılamada yaşanan gelişmelerle birlikte taraftarlar stada geri döndü.

Bununla birlikte Altay adına 16 maçın 10’unun İzmir’de oynanacak olması mutlak bir avantaj anlamına gelmeyebilir. Zira Altay’ın tutkulu taraftarı, takımlarının korkunç gidişatı nedeniyle çok haklı olarak sert eleştiriler ve protestolar yapmaktan imtina etmiyor.

Altay’ın İzmir’de oynadığı Alanyaspor maçında stadyuma gelen taraftarlar Altay Yönetimi başta olmak üzere Altay’ın kötü gidişatında sorumlu gördükleri tüm isimleri çok sert tezahüratlarla eleştirmiş ve istifaya davet etmişlerdi.

Kötü giden her takımda olabileceği gibi Altay’da da protestoların olması gayet normal ancak İzmir temsilcisinde taraftarların oyunculara da oldukça tepkili olduğunu hatırlamakta fayda var.

Öyle ki, iç sahada oynanan ve Altay’ın 2-0 mağlubiyetiyle sona eren maçta Ceyhun Gülselam, Daouda Bamba gibi oyuncular topu ayağına her aldığında taraftarlar bu oyuncuları ıslıklarla protesto etmiş, Ceyhun oyundan çıkarken ıslığın şiddeti daha da artmıştı.

Sihirli bir değnek dokunmaz veya Altay Teknik Direktörü Mert Nobre şapkadan tavşan çıkarmazsa Altay adına geriye kalan 16 maçın hiçbiri kolay geçmeyecek.