Altay Sınırlı Kalitenin Bedelini Ödedi

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun kapanış haftasında Altay, sahasındaki veda maçında ligin formda ekiplerinden Kasımpaşa’yı ağırladı.

Skor tabelasında yazan sonuç iki takım arasındaki kalite farkını yansıtıyordu…

Altay Mücadeleden Vazgeçmedi

Güçlü rakibi karşısında bir direnç koyabilmek ve taraftarlarına veda ederken en azından mücadelesiyle onları teselli etmek isteyen Altay, maça topu rakibine bırakarak başladı.

Özellikle teknik direktör Sami Uğurlu takımın başına geldikten sonra çok etkileyici bir performans gösteren ve Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun flaş takımlarından birine dönüşen Kasımpaşa, topu ayağına aldığından hayli etkili olabiliyordu.

%59 ile topa sahip olan teknik direktör Sami Uğurlu’nun öğrencileri, bu üstünlüklerini yaptıkları 466 pas ile gösterdiler. Yapılan pasların 75’inde uzun top oynayarak siyah beyazlı İzmir ekibimizin savunmasının arkasında kalan boşlukları, etkili hücum oyuncularıyla değerlendirmek isteyen lacivert beyazlı İstanbul ekibi, bunu zaman zaman başardı.

Kasımpaşa, 466 pasında %82 isabet yakalayarak ortalamanın üstünde bir performans sergiledi. Bunun da ötesinde rakip takım, Altay yarı alanına girdiğinde ise bu oranını %69’a kadar düşürdü. Bunun en büyük sebebi elbette Altay forması giyen oyuncuların orta sahada yaptığı takdire şayan mücadeleydi. Rakip oyuncularla omuz omuza mücadelelerde elinden geleni yapan futbolcularımız, rakibin pas kanallarını engellemeyi başardı.

Maç boyunca yaşanan ikili mücadelelerin %52’sini kazanan takımımız, mücadelesini istatistiklerle de kanıtlamış oldu.

Rakibi bozma konusunda iyi fena olmayan bir sınav veren takımımız oyun kurulumunda ise pas kanallarını işletme noktasında sınıfta kaldı.

Karşılaşmayı 315 pas yaparak bitiren Altay, bunların 60’ında tıpkı rakibi gibi savunma arkası boşluklarına Kappel başta olmak üzere atletik isimleri kaçırmayı denedi. Fakat teknik direktör Sinan Kaloğlu yönetimindeki takımımız, bu noktada %75 pas isabet oranına takıldı. Ortalamanın altında kalan bu oran, rakip yarı sahaya geçildiğinde ise iyiden iyiye düştü. Öyle ki takımımız, Kasımpaşa yarı alanında yaptığı her 10 pastan sadece 6’sında isabeti bulabildi.

Hal böyle olunca hücum organizasyonları geliştirmekte zorlanan Altay, 18 kenar ortasıyla gol bulma şansını arttırmayı denedi. Hava toplarında rakibinden üstün olan takımımız 18 ortasında %29 gibi düşük bir isabet buldu ve istediğini “tam anlamıyla” gerçekleştiremedi.

altay

Kasımpaşa Fırsatları Kaliteyle Değerlendirdi

Mücadelede rakip Kasımpaşa kalesine 12 şut çeken siyah beyazlı İzmir temsilcimiz, bunların 7’sinde isabeti 2’sinde ise golü buldu.

12 şutun 8’ini rakip ceza sahası içinden denemesine karşın bunlardan yalnızca 2 gol çıkarması ise siyah beyazlı ekibimizin Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda yaşadığı kalite eksikliğinin bir başka örneğini sundu.

Rakip Kasımpaşa için ise durum tam tersiydi. Teknik direktör Sami Uğurlu önderliğinde Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun en etkili golcülerinden Umut Bozok ve Jackson Muleka’ya sahip olan Lacivert Beyazlılar, 12’de 6 isabet sağladıkları günü 4 golle bitirmeyi başardılar.

Kaleye atılan şut sayısı ve ceza sahası içinden çekilen şut sayısının eşit olduğu günde farkı belirleyen kalite oldu.