Altay Kader Maçına Çıkıyor

Bu sezon Süper Lig’de çok dramatik bir düşüş yaşayan ve küme düşme hattından uzun bir süredir kurtulamayan Altay adına her ne kadar yüksek olmasa da kümede kalmaya dair bir umut var. Bu umudun artmasını sağlayabilecek 34’üncü hafta müsabakasında kendi taraftarı önünde sahaya çıkan İzmir temsilcisi, bir diğer hayal kırıklığı olan Galatasaray’ı konuk edeceği maçtan galip ayrılması durumunda Giresunspor ile arasındaki puan farkını 7’ye düşürecek.

Bu Fırsat Kaçmaz

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de kümede kalma şansı her geçen hafta daha da azalan Altay, oynadığı son müsabakada Başakşehir ile 1-1 berabere kalmayı başarmıştı. Siyah Beyazlı takım adına bu 1 puan en azından 16’ıncı sırada yer alan Giresunspor ile puan farkının sabit kalmasını sağladı.

Bununla birlikte Sinan Kaloğlu’nun takımı adına ciddi bir avantajın doğduğu 34’üncü haftada zaten kritik olan Galatasaray maçının daha da kritik hale geldiğini dile getirmekte fayda var. Zira Giresunspor konuk olduğu Fatih Karagümrük karşısında sahadan 2-1 mağlup ayrıldı ve bu durum Altay adına puan farkının eritilebilmesi şansını doğurdu.

24 Nisan Pazar günü saat 20.30’da kendi taraftarının önünde sahaya çıkan Altay, ligin bir diğer hayal kırıklığı olan Galatasaray’ı konuk edecek. Bu maçtan galip ayrılması durumunda Giresunspor ile arasındaki puan farkını 7’ye düşüren Altay adına umutlar gerçekten artabilir.

Bununla birlikte takımın yine puan kaybetmesi durumunda psikolojik anlamda direkt çökeceğini tahmin etmek de zor değil. Bu açıdan Galatasaray ile oynanacak müsabaka gerçekten çok kritik olacak.

19 Sene Sonra

Öte yandan Altay ile Galatasaray arasında İzmir’de oynanacak bu müsabakanın bir önceki provasının tam 19 sene öncesinde yapıldığını hatırlatmakta fayda var. İzmir temsilcisi Süper Lig’e veda ettiği 2002/2003 sezonunda Sarı Kırmızılı rakibini kendi sahasında konuk etmişti.

Şu an takımın teknik direktörlüğünü yapan Sinan Kaloğlu’nun takımının tek golünü attığı maçta Altay Galatasaray’a 2-1 mağlup olmaktan kurtulamamıştı. Siyah Beyazlı takım o sezon lige veda ettikten sonra 19 sene beklemek zorunda kaldı.

Sezonun ilk yarısında İstanbul’da oynanan müsabakada 1-0 öne geçen Altay Galatasaray’ın 2-1 öne geçmesine engel olamamış, takımın imdadına yetişen oyuncu ise Daouda Bamba olmuştu. 86’de penaltıdan bulunan golle sahadan 2-2 beraberlikle ayrılan Siyah Beyazlı takım artık bu sefer rakibini mağlup etmeyi hedefliyor.

Bu maç öncesi Altay’da kadro dışı bırakılan Murat Akça ve Marco Paixao’nun dışında Deniz Kadah, Mohamed Naderi ve Özgür Özkaya’nın devam eden sakatlıkları nedeniyle forma giymeleri beklenmiyor.

Galatasaray cephesinde ise Sofiane Feghouli ve bu sezonun en tartışmalı isimlerinden biri olan Taylan Antalyalı’nın devam eden sakatlıkları nedeniyle forma giymeleri mümkün gözükmüyor. Altay’ın bu maçtan galip ayrılmaması durumunda işi mucizelere kalacak gibi görünüyor.