Altay Başkanından İlk Açıklamalar

Uzun bir aradan sonra geri döndüğü Süper Lig’de istediklerini gerçekleştirmek konusunda çok sıkıntı yaşayan Altay, bu nedenle ateş hattından kurtulamadı ve ligin 34’üncü haftasının yaklaştığı bu dönemde çok ciddi bir puan farkıyla küme düşme hattında kaldı. Siyah Beyazlı takımın genç ve tartışmalı başkanı Özgür Ekmekçioğlu birkaç hafta önce açıkladığı istifasından sonra ilk kez Hürriyet muhabirine açıklamalar yaptı ve bu açıklamalarda hem geçmişi hem de geleceği yorumladı.

Kulüp Değil Aile

Çok uzun bir aradan sonra 2021/2022 sezonunda Süper Lig’e geri dönen Altay, ligde kalıcı olma hedefindeydi ancak geride kalan 33 maçta alınan sonuçlar takımın küme düşmenin en büyük adaylarından birisi olmasına neden oldu.

33 hafta sonunda 30 puanla ligin 17’inci sırasında yer alan İzmir temsilcisi adına artık pek umut yok. Bununla birlikte takımın genç ve bir süredir tartışmalı olan başkanı Özgür Ekmekçioğlu da istifasını açıkladı ve kulüp 28 Nisan tarihinde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gidileceğini duyurdu.

26 yaşında üniversiteden daha yeni mezun bir gençken Altay başkanlığına soyunduğunu hatırlatan Ekmekçioğlu, 6 yıllık süreçte birçok başarı yakaladıklarının altını çizdi. Bununla birlikte İzmir temsilcisinde başkanlık yapmanın zorlu bir görev olduğunu ifade eden genç başkan, Altay’ın herhangi bir kulüp değil Kuvayi Milliye’nin kulübü olduğunu dile getirdi.

Bu nedenle kulübün kendine ait gelenek, görenek, kural ve aidiyeti olan bir camia olduğunu aktaran Özgür Ekmekçioğlu, kimi zaman herkese ters gelen kararlar aldığını kime zaman da bu kararların iyi ve kötü sonuçlarını camiasıyla beraber yaşadıklarını ifade etti.

Herkesin hata yapabileceğini ve hata yapmanın insan doğasında olduğunu hatırlatan Ekmekçioğlu, 28 Nisan’da sadece Altay başkanlığını bırakacağını ve Altaylı olmanın her zaman kendisiyle devam edeceğinin altını çizdi.

Adaysız Kongre

Yaklaşık 350 milyon TL olarak açıklanan kulüp borcuyla birlikte Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a hâlâ bir aday çıkmamış olmasına dair yorumlarda da bulunan Ekmekçioğlu, Altay’ın Türkiye’nin en saygın kulüplerinden birisi olduğunu belirtti.

Bu durumun da kulübe başkan adayı değil adaylarının çıkmasına yardımcı olacağını savunan Altay Başkanı, yeni gelen yönetime ellerinden geldiğince maddi ve manevi destek vereceklerini ifade etti. Takımın 28 Nisan’da yapılacak genel kurulda mutlaka bir yönetim kuracağını savunan Ekmekçioğlu, görev süresi boyunca kendisiyle birlikte çalışan herkes teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

İzmir’in en önemli temsilcilerinden birisi olan Altay, bu sezon Süper Lig’de oynadığı 33 müsabakada 8 galibiyet, 6 beraberlik ve 19 mağlubiyet alarak 30 puan toplayabildi. Bu 33 maçta rakip kaleleri 34 kere havalandırmayı başaran Siyah Beyazlı takım, kendi kalesinde de 49 kez gol gördü.

Altay ligin 34’üncü haftasında kendi sahasında Galatasaray’ı konuk edeceği müsabakadan galibiyetle ayrılmayı ve uzun bir ara sonra yine galip gelmeyi hedefliyor.