Altay İstanbul Deplasmanından Boş Döndü

Spor Toto Süper Lig’de kötü gidişine dur demek isteyen Serkan Özbalta yönetimindeki Altay, İstanbul deplasmanında Beşiktaş’ın karşısına çıktı.

Direkten dönen topların ve iptal edilen gollerin damga vurduğu maçta, son dakikalarda Altay’ın bir penaltısı da verilmedi. Hal böyle olunca karşılaşma 1 – 0 ev sahibinin üstünlüğü ile sona erdi.

Sessiz Sakin İlk Yarı

altay

Maçın ilk tehlikeli atağını ev sahibi Beşiktaş geliştirdi. Güven Yalçın, orta sahada sürüklediği topu sol kanatta hareketlenene Necip Uysal’a aktardı. Necip Uysal, ceza alanının sol çaprazından vakit kaybetmeden sert bir şut çıkardı. Neyse ki bu pozisyonda Altay kalecimiz Lis başarılıydı.

3’üncü dakikada gelişen bu atağın sonrasında İzmir temsilcimiz cevabını 12’nci dakikada Thaciano ve Kappel ile vermeye çalıştı.

Merkezden atağa kalkan takımımızda Thaciano, sağ çaprazdan kat eden Kappel’e topu aktardı. Kaleci Ersin Destanoğlu ile karşı karşıya kalan Kappel, ne yazık ki genç file bekçisini geçemedi.

İlk yarıda iki takım da birbirini tehdit etmeyi sürdürdü. Özellikle Beşiktaş’ta Güven Yalçın üst üste pozisyonlarda kalecimiz Lis’e takıldı.

Altay ise ne yazık ki rakibine aynı ölçüde tehlikelerle cevap vermeyi başaramadı. Lis’in ayakta kaldığı anlar sayesinde maçın ilk devresi 0 – 0 sona erdi.

Altay Direncini Koruyamadı

altay

İkinci yarının ilk bölümünden itibaren Beşiktaş baskısını daha da arttırdı. Bu baskının sonucunda gol de geldi üstelik.

Dakikalar 54’ü gösterdiğinde Beşiktaş’ın genç oyuncusu Kerem Kalafat sağ kanatta topla buluştu. Arka direkte boş durumda olan ve çok tartışılan Kenan Karaman’a yollanan topta, milli oyuncu ağları buldu ve büyük sevinç yaşadı.

Ancak hakem Volkan Bayarslan, Cebrail’in yerde kaldığı pozisyonu faul olarak değerlendirip golü iptal etti.

58’de bu kez Vida ile etkili gelen ev sahibi, Hırvat stoperin müsait pozisyonda topu dışarıya atmasıyla skoru değiştirme fırsatını kaçırdı.

Bu dakikalarda rakibin baskısından bunalan Altay ise ne yazık ki İstanbul temsilcisine cevap vermekte zorlandı.

Derken 64’te sahneye çıkan Vida, skoru değiştirdi. Rachid Ghezzal, korner atışında topun başına geçti. Cezayirli yıldızın yaptığı ortada iyi yükselen Hırvat stoper, bu kez ne yazık ki topu filelere yolladı.

Bu pozisyonun sonrasında da Serkan Özbalta ve öğrencileri rakibine tepki gösteremedi. Hal böyleyken Beşiktaş da ataklarını sürdürdü.

69 – 74 arasında bilhassa Rachid Ghezzal hakkını vermek gerekir ki çok büyük bir etki gösterdi. Önce Kenan Karaman’ı topla buluşturup pozisyona soktu. Ardından 72’de ise direklerin dövüldüğü pozisyonu başlattı.

Önce Kenan Karaman direği nişanladı. Ardından ise Alex Teixeira, tıpkı takım arkadaşı gibi direğe takıldı.

74’te bir kez daha sazı eline alan Rachid Ghezzal’a, maçta direnç koyan belki de yegane oyuncumuz Lis engel oldu.

85’te Beşiktaş’ın attığı bir gol ofsayt nedeniyle iptal oldu. Maçın en kritik anı ise 90 + 5’te yaşandı.

Altay, Kappel’in vurduğu topta direğe takıldı. Pozisyonun devamında ise çok tartışmalı bir penaltı pozisyonu ortaya çıktı. Bu pozisyonu dakikalarca VAR’da inceleyen Volkan Bayarslan, beyaz noktaya gitmedi ve maç bu şekilde sona erdi.