Altay Futbolcuları İsteneni Veremediler

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu’na büyük bir heyecanla başlayan siyah beyazlı İzmir temsilcimiz Altay, ne yazık ki sezon sonunda küme düştü.

Teknik direktörü ve aynı zamanda kulüp efsanesi olan Mustafa Denizli ile sezona başlayan takımımız, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’na fırtına gibi girmişti.

İlk haftalarda oynadığı futbolla takdir toplayan ve “işte Mustafa Denizli’nin Büyük Altay’ı” dedirten siyah beyazlı ekibimiz, Beşiktaş karşısında aldığı galibiyet sonrasında adeta kontak kapattı.

Kontak Kapandı Serbest Düşüş Başladı

altay

Üst üste alınan mağlubiyetlere Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu’nun açılması da engel olamadı. Açılış maçında Atakaş Hatayspor karşısında mağlup olunması ise Büyük Altay taraftarını bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı.

Sezon boyunca teknik direktör Mustafa Denizli’nin büyük tecrübesiyle bir çözüm bulmasını bekleyen Altay taraftarı, haftalar ilerledikçe umutlarını kaybetmeye başladılar. Takım kaçınılmaz sona doğru giderken hem Büyük Altay markası hem de Büyük Mustafa markasının zarar görmesini istemeyen yönetim kurulu, teknik direktör Mustafa Denizli ile yolları ayırdı.

Teknik direktör ve kulüp efsanesi Mustafa Denizli ile yolların ayrılmasının ardından görev önce onun yardımcısı Mert Nobre’ye sonra ise kulübün altyapı antrenörlerinden, eski futbolcumuz Sinan Kaloğlu’na verildi.

Buna karşın teknik direktör Sinan Kaloğlu da düşmenin önüne geçemedi. Siyah beyazlı İzmir takımının küme düşmesinde elbette hem kulüp yönetiminin yanlış kararlarının hem de görev alan teknik direktörlerin performanslarının etkisi vardı.

Ancak hiç şüphesiz bir aslan payı da sahada yeterli mücadeleyi ve kaliteyi bir türlü ortaya koyamayan futbolcularındı.

Altay Bal Yapmayan Arılarla Doluydu

altay

Tarihinde başta Büyük Mustafa (Denizli) olmak üzere birçok büyük yıldızı barındıran Altay kulübümüz, bu sezon hayli zayıf bir kadroyla mücadele etti.

Farklı teknik direktörlerin takımda en çok güvendikleri isim olarak tamamı ilk 11’de olmak üzere 35 maça çıkan Polonyalı file bekçisi Mateusz Lis yer aldı.

Şu sıralarda Southampton’a transferi konuşulan oyuncunun sözleşmesindeki opsiyonun kullanılmaması ise Altay’a çok pahalıya mal oldu.

Kalede Lis’e güvenen Altay teknik direktörleri hücumda ise Leandro Kappel’den vazgeçemediler. Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun bütün maçlarında forma giyen Leandro Kappel, 2904 dakikaya yalnızca 5 gol ve 6 asist sığdırdı.

Onun ardından en çok forma şansı bulan isim ise defanstaki Cebrail Karayel oldu. Yerli savunma oyuncumuz 30 maçta 28 kez ilk 11’de oynadı ve 2462 dakikada 1 gol 4 asist ile hücuma da katkı sundu.

Orta sahada oynayan yabancılarımızdan Biyogo Poko ve Khaly Iyane Thiam da yine hayal kırıklığı yaratan isimlerdi. 26’şar maçta ilk 11 olmak üzer 30’ar maçta forma giyen ikiliden Biyogo Poko 2 gol 1 asist, Khaly Iyane Thiam ise 1 gol 1 asist yapabildiler.

Takımın küme düşmesi kesinleştikten sonra başta 16 yaşındaki Efe Sarıkaya olmak üzere bazı altyapı oyuncularının şans bulması ise gelecek adına siyah beyazlı Büyük Altay taraftarına sadece bir nebze teselli verebildi…