3 Temmuz 2011 Türk Futbolu Şike Davası

Fenerbahçe ve Trabzonspor, 3 Temmuz 2011’deki Şike Operasyonu sonrasında karşı karşıya gelen iki takım oldular.

3 Temmuz şike devası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yapmış olduğu teknik ve fiziki takip inceleme neticesinde 3 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcunun gözaltına alınması sonucu başlayan davadır.

Davanın başlamasının arkasında 2010 – 11 sezonunda Süper Lig ve 1. Lig’in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine başlatılmış olan geniş kapsamlı bir süreç oldu.

TUTUKLAMALAR VE CEZALAR

Dava sürecinde Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Bülent Uygun, Mecnun Odyakmaz, Ümit Karan, Korcan Çelikay, Ahmet Çelebi, Yusuf Turallı, Abdullah Başak, Bülent İbrahim İşcen, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice, Sami Dinç ve Ali Kıratlı’nın da aralarında bulunduğu 15 kişi de 7 Temmuz’da tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildiler.

Aziz Yıldırım, spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği gerekçesiyle toplam 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

TRABZONSPOR KENDİNİ 2010 – 11 ŞAMPİYONU İLAN ETTİ

3 Temmuz 2011 tarihinde, Fenerbahçe’nin Başkanı Aziz Yıldırım ve bazı yöneticileri, şike ve teşvik primi vermekle suçlanması sonrasında Trabzonspor ‘ da sezonu ikinci sırada tamamladıkları için 2010 – 11 sezonu şampiyonunun kendileri olduklarını ilan ettiler.

Her sene iki takım arasında ki bu gerginlik her sene 3 Temmuz da bir kez daha yaşanıyor. Bu süreçte yara alan hem Fenerbahçe camiası hem de Türk Futbolu olurken bu kupası kuranların ne olduğu da hepimiz biliyoruz.

Bu süreç’ de bordo mavili takımın şampiyonluk peşinde koşması doğru bir karar olmasa da 2010 – 11 sezonu şampiyonu kupası sarı lacivertli takımın müzesinde durmaktadır.

Bu yıl da 3 Temmuz da bordo mavili takım dan Kapalı kapılar ardında kısık sesler ile değil, gururlu bir ses tonuyla haykırdık şampiyonluğumuzu diye yapılan açıklamalar her iki takımın taraftarlarını da germekten başka bir işe yaramıyor.

TRABZONSPOR BAŞVURDUĞU HER YERDEN RED CEVABI ALDI

Bordo mavili takım 2010 – 11 de yaşanan olaylar sonrasında şampiyonun kendilerinin olduğunu ilan etmek için birçok yer ile temasa geçtiler.

Trabzonspor, 2010-11 Süper Lig şampiyonluk unvanının ve kupasının Fenerbahçe’den alınarak, kendi lehlerine tescilini istedi.

TFF, TFF Yönetim Kurulu, TFF Tahkim Kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, UEFA, CAS, FİFA, İsviçre Federal Mahkemesine başvurular yapan bordo mavili takım hepsinden ret yanıtı almasına rağmen halen daha 2010 – 11 sezonun şampiyonun kendileri olduğunu düşünmeleri inanılır gibi değil.

Bütün yetkili kurum ve kuruluşlara giden Trabzonspor hiç birisinden olumlu bir yazı alamamış olmalarına rağmen şampiyonluk söylemlerine devam ediyorlar.