Milli Takımda Kaleci Antrenörü Değişikliği Yaşandı

Türkiye Euro 2024 eleme maçlarına hazırlanıyor. Milli takımımız 25 ve 28 Mart 2023 tarihlerinde sırasıyla Ermenistan (d) ve Hırvatistan ile karşılaşacak. Grubumuzdaki diğer ülkeler Letonya ve Galler! Milli takımımız grubunu ilk iki içerisinde bitirdiği takdirde 2024 yılının Haziran ila Temmuz ayları arasında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkını kazanacak.

Milli takımı 2021 yılının Eylül ayından bu yana Stefan Kuntz çalıştırıyor. Kuntz performansıyla zaman zaman eleştiri aldı. Bilhassa Dünya Kupası elemeleri play-off turu yarı final maçında Portekiz’e kaybedilmesi ve Milletler Ligi’nde kötü sonuçlar alınması Kuntz’un eleştirilmesine neden olan faktörler arasındaydı.

Michael Rechner ile Yollar Ayrıldı

Milli takımımız Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıklarını sürdürüyor. Teknik ekipte bir değişiklik yaşandı. En başından bu yana Stefan Kuntz’un ekibinde yer alan kaleci antrenörü Michael Rechner’in görevinden ayrıldığı açıklandı. Rechner’e vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür edildi. Bu ismin görevden ayrılma sebebi zannedildiği gibi bir anlaşmazlık yaşanması veya düşük performans değil! Michael Rechner kısa süre önce Almanya’nın dev kulübü Bayern Münih’te kaleci antrenörü olarak çalışmaya başladı. Her iki görevi bir arada yürütemeyeceğini öngörerek milli takımımızdan ayrılmayı tercih etti.

Emrah Karakovan Yeni Kaleci Antrenörü Oldu

Milli takımımız yeni kaleci antrenörünü en kısa sürede buldu. Daha önceden Michael Rechner ile beraber çalışan Emrah Karakovan bundan sonra milli takımımızın yeni kaleci antrenörü olacak.

Ermenistan ve Hırvatistan Maçlarında Kaleyi Kimin Koruyacağı Merak Ediliyor

Stefan Kuntz Ermenistan ve Hırvatistan ile oynanacak olan eleme maçlarının aday kadrosuna üç kaleci çağırdı. Fenerbahçe’den Altay Bayındır, Trabzonspor’dan Uğurcan Çakır ve Beşiktaş’tan Mert Günok milli takımımızın kalecileri arasında yer alıyorlar. Bu üç ismin hiç kimse için sürpriz olmadığını söyleyebiliriz.

Stefan Kuntz’un hangi kaleciye ilk 11’de görev vereceği merak konusu! Üç ismin de oynama şansı bulunuyor. Mert Günok; diğer iki kaleciye kıyasla daha formda! 34 yaşındaki deneyimli oyuncu; bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 14 maçta Beşiktaş kalesini korudu. Söz konusu maçlarda kalesinde 11 gol gördü. Beş maçı gol yemeden tamamlamayı başardı. Performansıyla kaleyi Ersin Destanoğlu’ndan almayı başardı. Şenol Güneş’in de gözdesi oldu. Stefan Kuntz Ermenistan maçına yüksek ihtimalle Mert Günok ile başlayacak.

Fenerbahçe’nin genç kalecisi Altay Bayındır geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe ile olan sözleşmesini 30 Haziran 2027 tarihine kadar uzattı. 1998 doğumlu kaleci yediği goller ile ciddi eleştiriler alıyor. Ancak, standart bir performansının olduğunu söyleyebiliriz. Bu sezon Süper Lig’de 24 maçta kaleyi korudu. Kalesinde 26 gol gördü. Dokuz maçı gol yemeden tamamlamayı başardı. O da diğer iki arkadaşı gibi Ermenistan maçında kaleyi korumaya hazır! Uğurcan Çakır bu sezon pek formda değil! Ancak, Kuntz onu da tercih edebilir.