Altay’ın Tadı Yok

Süper Lig’in 10. Hafta açılış maçında Yeni Malatyaspor deplasmanına giden Altay, yeni teknik direktörüyle 2. Maçına çıkan rakibi karşısında iyi bir performans gösteremediği maçtan 2-1 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte üst üste 3. Maçtan da mağlup olarak ayrılan Altay, ligde 8. Sıraya kadar geriledi ve moral kaybetti. İzmir temsilcisi ligin 11. Haftasında kendi sahasında Sivasspor’u ağırlayacak.

Altay’da Savunma Alarm Veriyor

Türkiye futbol tarihinin en başarılı teknik direktörleri sıralandığında Mustafa Denizli’nin adı kuşkusuz ilk 3’te yer alır. Üç büyük kulüple de şampiyonluk kazanma başarısı gösteren tecrübeli hoca, bu taktik ve metodik zekâya sahip olmakla birlikte işler her zaman istediği gibi gitmiyor.

Altay’da yaşanan savunma problemi de aslında tam olarak bu ikilikten ortaya çıkıyor. 22 Ekim Cuma günü oynanan maçta üçlü savunmayla takımını sahaya çıkaran Mustafa Denizli, belli ki oyuncularına Benjamin Tetteh’in savunma arkasına koşuları ile ilgili bilgi vermiş ve mümkün mertebe oyuncuyu ofsayt tuzağına düşürmelerini savunmacılarına öğütlemiş.

Ancak Altay savunmasındaki oyuncular bu öğütleri yerine getirebilmekten o kadar uzak bir görüntü sergilediler ki hem Altaylı taraftarların hem de kenardaki Mustafa Denizli’nin yüreği zaman zaman hoplamıştır.

Defansta organize hareket edemeyen ve ağır kalan Altay savunmacıları bu nedenle birçok kez Benjamin Tetteh’e altın tepside fırsatlar sunarken, Altay yine geçiş oyunundan gelen atakları savuşturmayı başaramadı ve maçın ilk golü çok daha erken gelebilecekken 57. Dakikada Mustafa Eskihellaç’ın asistinde Tetteh’ten geldi.

Bu sezon 5. Golünü atan Tetteh’e 68. Dakikada penaltıyı gole çevirerek eşlik eden Adem Büyük ile birlikte Yeni Malatyaspor maçı koparmayı başarırken, skoru tayin eden gol bir başka penaltı pozisyonunda başarılı olan Daouda Bamba’nın ayağından geldi ve maç 2-1 sona erdi.

Bu sonuçla birlikte Altay’ın düşüşü devam ederken İzmir temsilcisi önümüzdeki 5 haftada Sivas, Antalya, Adana Demir, Galatasaray ve Hatayspor gibi zorlu rakiplerle karşılaşacak.

Altay’ın Kazanamıyorsan Kaybetme Stratejisi Yok

Altay’ın tüm maçlarında gol yiyen ekiplerden biri olmasıyla birlikte bir diğer dikkat çeken özelliği de ligde Başakşehir ve Yeni Malatya ile birlikte beraberliği olmayan 3 takımdan birisi olması.

İzmir temsilcisi, “0-0’ı oynamak” diye tabir edilen futbol stratejisini sahaya yansıtmakta oldukça zorlanıyor. Yediği 16 golle yine ligin en çok gol yiyen üç takımından birisi olan Altay’da Mustafa Denizli bu sorunu yüksek tempoyla rakibi yormak ve bulduğu boşlukları değerlendirerek gole gitme formülü ile çözmeye çalışsa da görüldüğü gibi bu formül her zaman işe yaramıyor.

Hele ki Yeni Malatya gibi ligin en kötü savunma performansını gösteren takımlarından birine karşı bu kadar etkisiz bir hücum performansı sergilenmiş olması tecrübeli teknik adamı oldukça tedirgin etmiştir. Altay’ın en kısa zamanda silkinip kendisine gelmesi gerekiyor.