Altay Spor Kulübü’nün Kurtuluşu Altyapıda

Süper Lig’de sezon başından itibaren bir türlü başarı serisini yakalayamayan ve sonrasında da tüm toparlanma çabalarına rağmen toparlanmayı başaramayan Altay Spor Kulübü, Başkan Ayhan Dündar ve teknik direktör Sinan Kaloğlu liderliğinde yeni hedeflerini belirledi.

Bir süre pandemi vesilesiyle lig düşmez umuduyla ilerleyen siyah beyazlı takım lig düştüğü ile kalmadı birde kendisini mali krizin içerisinde buldu. Stadyumlarına ismini verdikleri ve takımını Süper Lig’e çıkartan efsane teknik direktör Mustafa Denizli’nin bile başa çıkamadığı mali kriz ve kötü gidişatı önlemek için yeni rota altyapıya sarılmak. Başkan Dündar’ın söylemiyle Altay her zaman altyapıdan oyuncu çıkartabilme potansiyeli olan bir takım ve altyapı Kazımcanlar ile dolu.

Altyapıda Neler Olmuştu?

Altay Spor Kulübü altyapısından yetişen ve futbol sevdalısı hemen herkesin adını duyduğu genç sol bek Kazımcan Karataş. 19 yaşındaki oyuncu gerçekten azmi, hırsı ve futbol zekasıyla futbolseverlerin ilgisini çekmesinin yanında büyük takımlarında gözdesi olabilmiş durumda. Direkt Altay Spor Kulübü altyapısından Altay Spor Kulübüne geçiş yapan genç futbolcu başka takım görmek bile istememişti ancak şu sıralar konuşulanlar arasında Beşiktaş’ın Kazımcan Karataş’ı kendi renklerine katmak istediği var.

Beşiktaş kadrosundaki Rıdvan Yılmaz’ın takımdan ayrılma kararı almasının ardından, Beşiktaş bu genç yıldız yerine başka bir genç yıldız koymak istediği konuşuluyor. Hatta konuşulanlar arasında genç yeteneğin bonservis ücretinin 10-15 milyon TL civarında olduğu bile söyleniyor. Tabi Kazımcan veya Altay Spor Kulübü Kazımcan’ı vermek istemese bile bu para ile mali krizlerinden kurtulmaya yaklaşabilirler. Nitekim İzmir temsilcisinin buna fazlasıyla ihtiyacı var çünkü borçları sebebiyle transfer kısıtlamasına uğramış durumda.

Kazımcan Karataş nispeten kısa ama verimli futbol hayatında Altay Futbol Kulübü kadrosunda 23 müsabakaya çıktı. Bu müsabakalarda çok kritik ve akılda kalıcı birkaç müdahalenin yanında 2 adet asist ile beğenilerin odağı oldu ve değerine değer kattı. Altay taraftarı tarafından da çok sevilen ve onaylanan oyuncu bu başarıya ek olarak Türkiye U17’de 3 kere Türkiye U19’da ise 13 kere milli formayı terleterek geleceği konusunda da sinyaller verdi.

Türkiye’deki Altyapı Arzusu Ne Olacak?

Türkiye’de son yıllarda futbol konuşulan ortamlarda yapılan konuşmaların neticesinde insanlar altyapıdan oyuncu yetiştirilmiyor gibi bir sonuca ulaşılır. Bu artık Türkiye’de futbol denilince akla gelen ilk kronik problemlerden birisi olarak görülüyor.

Büyük takımlar kurların yükselmesinden kaynaklı olarak Süper Lig ve özellikle de Super Toto 1. Lig takımlarının altyapılarına göz dikmiş durumdalar. Bu durum bütün takımların altyapılarına daha fazla önem vermesine sebep olabilir ve buda halk tabanındaki konuşmalarda Türk futbolunun giderek daha da yükseleceğine ve basketbol başarılarımızla yarışabilecek duruma geleceğine delalet edecek.

Altay Spor Kulübü, dolaylı olarak da olsa Başkan Ayhan Dündar ve Teknik Direktör Sinan Kaloğlu liderliğinde Türkiye altyapıdan yetişme oyuncu sayısını arttırmaya yardımcı olacak. Şimdilik Altay Spor Kulübü adına en öndeki örnek genç yıldız Kazımcan Karataş.