TFF Başkanı Büyükekşi Daha Fazla Destek İstedi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva’da düzenlenen Ekim ayı TFF Fair Play / Adil Oyun Ödül Töreni’nde gündeme dair bazı açıklamalar yaptı. Başkan Büyükekşi, futbolun, toplumda insanları bir arada tutan en büyük güçlerden biri olduğunu, iyi bir liderin sadece komutlar veren bir lider olamayacağını herkesin bildiğini, bunun yanında davranışlarıyla da örnek olması ve iyi şeyler için diğerlerini cezbetmesi gerektiğini ve toplumdaki bireylerin bu cazibe ile ikna edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mehmet Büyükekşi, ikna etmenin bir yetenek olmadığını, öğrenilebilen, geliştirilebilen yöntemlerin bir bütünü olduğunu, herkesin ikna edici olabileceğini, futbolcuların, taraftarların, teknik insanların, kulüp başkanlarının ve hatta yöneticilerin de ikna edici olabileceğini, ikna edici iletişimin var olan tutumun şiddetini artıracağını, kendilerinin de tam olarak bu sebepten dolayı, fair play komitesini kurarak ödüller vermeye başladıklarını söyledi.

Türk insanının hoşgörülü bir millet olduğunu, misafirperver olduğunu, saygılı olduğunu, düşene yardım eli uzattığını, federasyon olarak kendilerinin de tüm bu güzel duyguların şiddetini artırmayı ve yaygınlaştırmayı amaçladıklarını, küfürlerin, hakaretlerin değil fair play ruhunun bulaşarak yayılmasını istediklerini, Türkiye’nin köklü futbol tarihinde birçok güzel örneğin var olduğunu, buna örnek olarak 1969 yılında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşananları unutmanın asla mümkün olmayacağını, 10 dakika boyunca Metin Oktay’ın Fenerbahçe, Can Bartu’nun da Galatasaray formalarını giyerek mücadele ettiklerini dile getirdi..

“Ödüle Layık Görülenleri Tebrik Ediyorum”

Açıklamalarına devam eden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, ödüle layık görülen futbolumuzun kıymetli isimlerini ve takımlar canı gönülden tebrik ettiğini, ilerleyen günlerde büyük umutlarla ve dileklerle yeni bir yıla girileceğini, 2023’ün fair play ruhunun her şeyden üstün tutulduğu, rakibe saygıdan asla taviz verilmediği, coşkunun, tutkunun en üst seviyede yaşandığı bir yıl olmasının en büyük dileği olduğunu ifade etti.

Yeşil sahalardaki kardeşlik ortamının Cumhuriyetimizin 100. yılına yaraşır biçimde herkese örnek olmasını da temenni ettiğini de vurgulayan Mehmet Büyükekşi, tüm dünyada barışın hakim olduğu, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl olmasını dilediğini ve herkesi sevgiyle, saygıyla selamladığını dile getirdi.

Ahmet Ağaoğlu’na Fair Play Ödülü

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Bartın’da yaşanan facia sonucu hayatını kaybeden maden işçilerine yönelik ‘kurtaran eller’ kampanyası düzenlemesi nedeniyle fair play ödülünün sahibi oldu. Başkan Ağaoğlu, Fair Play’de aldıkları ödülü de aynı şekilde “kurtaran eller” kampanyasına bağışlarken, Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye Futbol Federasyonu adına bu anlamlı kampanyaya 550.000 TL’lik bir destekte bulunacaklarını belirtti.

TFF Fair Play/Adil Oyun Ekim Ayı Ödülleri

  • Takım: Trabzonspor
  • Teknik Direktör: Rıza Çalımbay (Demir Grup Sivasspor) 
  • Futbolcu: Onur Bulut (Yukatel Kayserispor) 
  • Başkan/Yönetici: Faruk Koca (Ankaragücü) 
  • Taraftar: Fraport TAV Antalyaspor