Süper Ligin Yeni Ekibi Altay SK’nın Sezonun İlk Yarısındaki Durumu

Süper Lige bu sezon yükselmiş olan İzmir ekibi Altay SK geçtiğimiz sezonun son döneminde tecrübeli teknik direktör ve kulübün önemli isimlerinden hatta tabiri caizse efsanesi olan Mustafa Denizli’yi takımın başına geçirmişti. Normal sezonda 2 maçta 2 galibiyet alarak Play off’a takımını taşıyan tecrübeli teknik adam Play Off maçlarında da 3 maçta 3 galibiyet alarak Süper lige adını yazdıran son takım oldu.

Mustafa Denizli önderliğinde Altay SK Süper ligde 19 maçta 5 galibiyet elde ederken 3 maç ise beraberlik ile sonuçlanmış ve 11 maçtan da mağlubiyet ile ayrıldı. Altay SK bu performans ile 18 puan toplayabildi ve küme düşme potasının 1 sıra üzerinde 16. Sırada yer alıyor.

Altay SK sezona oldukça iyi bir başlangıç yapmıştı. Sezonun ilk 7 haftasında 5 galibiyet elde ederken yalnızca 2 maçtan sahadan mağlubiyet ile ayrılmış hatta bu dönemde 3. Sıraya kadar yükselmeyi başarmıştı. Daha sonraki dönemde oldukça başarısız sonuçlar alındı ve küme düşme tehlikesine girdi.

Mustafa Denizli önderliğindeki Altay SK’nın bu olumsuz sonuçları almasının birçok nedeni var. Bunlardan bir tanesi takımdaki kadro kalitesinin tam olarak süper lig için yeterli olmaması bir diğer neden ise sakatlıklar, korona virüs ve cezaların etkisi ile ideal 11’in sahaya çıkamaması. Süper ligde bu sezon takımların çoğunluğu kadro planlamasını tam anlamıyla başarılı yapamamış gibi gözüküyor. Takımların ideal 11’leri gayet mücadeleci ve saha içinde belli bir seviyede performans verirken rotasyona gidilmek istendiğinde ya da sakatlık ve ceza gibi zorunlu durumlarda oldukça zorlanıyor ve istenmeyen sonuçlar alınıyor. Bunun yanı sıra 3 yerli zorunluluğu da neredeyse her takımın elini zora sokuyor.

Altay SK’da Mustafa Denizli’nin En Fazla Şans Verdiği Oyuncular

Kaleci Mateusz Lis 1710 dakika ile en çok süre alan isim olurken onu 1587 dakika ile sağ bek Cebrail Karayel takip etti.

Leandro Kappel 19 maçta 1535 dakika süre alırken 10 kez oyundan çıktı ve 1 kez sonradan dahil oldu.

Daouda Bamba 19 maçta 1512 dakika forma şansı buldu ve 4 kez oyundan erken çıktı.

Takımdaki genç isimlerden Rayan Ahmed 14 maçta forma şansı bulurken sahada 362 dakika kaldı ve sol bek oyuncusu 18 yaşındaki Kazımcan Karataş ise 5 maçta forma şansı buldu ve 290 dakika sahada kaldı.

Takımın Skor Yükünü Çeken İsimler ve En Verimli Oynayan İsim

Daouda Bamba 7 gol atarken 1 asist yaptı ve 189 dakikada bir skor katkısı verdi.

Leandro Kappel ise 2 gol atıp 5 asist yaptı ve 219 dakikada bir takımına katkı yaptı.

Takımın en yetenekli isimlerinden belki de en yeteneklisi Cesar Pinares ise 3 gol atıp 2 kez de asist yaptı ve 258 dakikada bir skor katkısı verdi.

Takımın en verimli oynayan ismi ise oyuna 10 kez sonradan dahil olan 23 yaşındaki Rayan Ahmed 3 gol atıp 1 kez de gol pası verdi. Bu performans ile mısırlı oyuncu 90 dakikada 1 takımına katkı vererek en verimli isim oldu.