Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu

Şampiyonlar Ligi Son 16 turu başladı. RB Leipzig ile Manchester City karşılaşmasının detaylarını inceleyeceğiz.

RB Leipzig- Manchester City

22 Şubat tarihinde RB Leipzig sahasında gerçekleşen RB Leipzig- Manchester City karşılaşmasında istatistiklere bakıldığında topla oynama ve saha performansı yüksekliği açısından Manchester City önde gelmiştir. Her iki takımında mücadelesi eşit oranda birbirine yakın izlense de istatistiğe vurulduğunda Manchester City daha baskın çıkmıştır.

27. dakikada Manchester City’nin orta saha oyuncusu 26 numaralı Riyad Mahrez’in golü ile açılışı yapan Manchester City, ilk yarıyı 1- 0 önde bitirmişti. 46. dakikada oyuncu değişikliğine giden RB Leipzig, 16 numaralı defans oyuncusu Klaus Klostermann’ı oyundan çıkararak yerine 39 numaralı defans oyuncusu Benjamin Henrichs oyuna dahil edildi. 66. dakikada da oyuncu değişikliğine devam eden RB Leipzig, 10 numaralı orta saha oyuncusu Emil Forsberg’i oyun dışı ederek yerine 18 numaralı forveti Christopher Nkunku oyuna dahil edildi. 70. dakikada maçın kritik zaman dilimine giren RB Leipzig’in defansı 32 numaralı oyuncusu Josko Gvardiol’un golü ile eşitliği sağladı.

70. dakikaya kadar kendini çok başarılı bir şekilde müdafaa eden Manchester City, RB Leipzig’in hücumuna 70. dakikada yenik düştü. Bu eşitliğin ardından RB Leipzig 82. dakikada 2 oyuncu değişikliği daha yaptı. 24 numaralı Xaver Schlager’i oyun dışı ederken 8 numaralı Amadou Haidara’yı oyuna dahil etti. Diğer değişimi ise 19 numaralı forvet Andre Silva ile 9 numaralı forvet Yussuf Poulsen arasında gerçekleşti. 89. dakikada maçın son oyuncu değişikliğini yapan RB Leipzig, 23 numaralı defansı Marcel Halstenberg’i oyun dışı ederek 22 numaralı defansı David Raum’u oyuna dahil etti. 46. dakikada oyuna dahil edilen Benjamin Henrichs 90. dakikada sarı kart aldı.

Maçın sonuna kayıp zaman olan 3 dakika eklendi ve maç 90+3’te hakemin düdüğü ile sonlandı. 1- 1 berabere biten bu maçta eşitlik bozulmadı. Şampiyonlar Ligi Son 16 tur maçlarına kıyasla Rb Leipzig ile Manchester City karşılaşması daha yumuşak daha dostane geçti. Oyuncu değişikliği her maçta olduğu gibi oldu ama hakemin sarı kartı kaldırması 90 dakikada nadir oldu. Hatta hakem sadece bir kere 90. dakikada sarı kart kaldırdı. Şampiyonlar Ligi Son 16 tur karşılaşmalarında en az sarı kartın alındığı maç olabilir. Her iki takımında birbirine hücumu ve birbirlerine karşı savunmaları eşit düzeyde oldu.

Başarılı Eşitlik

RB Leipzig, Şampiyonlar Ligi’nde F grubunda yer alıyordu. F grubunda Real Madrid, Şahtar Donetsk ve Celtic takımlarının içinde 2. sırada yer alıyordu. Manchester City ise G grubunda yer alıyordu. G grubunda da Borussia Dortmund, Sevilla ve Kopenhag takımları arasında 1. sırada yer alıyordu.

Rb Leipzig ve Manchester City’nin Şampiyonlar Ligi son 16 turunun ikinci karşılaşması Manchester City’nin ev sahipliğinde olup 14 Mart’ta gerçekleşecek.