Göztepe – Altay Derbisinde Şok Edici Anlar

Spor Toto 1. Lig’in 15. Hafta mücadelesinde Göztepe ile Altay arasında Gürsel Aksel Stadı’nda oynanan İzmir derbisinde son derece üzücü olaylar yaşandı. Karşılaşmanın 19. dakikasında yaşanan gerginliğin ardından, saha içine ambulansın girmesini fırsat olarak kullanan Göztepeli bir taraftar, sahanın ortasında Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e korner bayrağı ile saldırdı. Öte yandan Altay tribünlerinden atılan fişek sonucunda yaralanan taraftarın ve köşe bayrağı direğiyle kafasına darbe alan kaleci Ozan’ın son durumları da belli oldu.

Spor Toto 1. Lig’de bu sezonki hedeflerini Play-Off hattı olarak belirleyen iki köklü İzmir ekibi Göztepe ve Altay, İzmir derbisinde karşı karşıya geldi. Gürsel Aksel Stadı’nda Emre Kargın’ın düdük çaldığı mücadele saat 19.00’da başladı. Göztepe’de akatlıkları devam eden golcü Hüsamettin, sol bek Yunus Emre, kanat Obinna Mammah ile birlikte, kart cezalısı konumundaki Palmer bu maçta forma giyemedi. Altay takımımda ise orta saha oyuncusu Ceyhun bu derbide süre alamadı. İl Spor Güvenlik Kurulu’nun aldığı karar ile birlikte 1000 tane Altay taraftarı Gürsel Aksel Stadı’ndaki konuk tribününde yer aldı.

Göztepeli Taraftar Altay Kalecisine Saldırdı

Karşılaşmanın 19. dakika oynanırken ortalık bir anda karıştı. Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarların bulunduğu bölgeye işaret fişeği atılmasının ardından, Göztepe tribününde bulunan bazı taraftarlar yaralandı. Bunun gelişmenin üzerine sahaya 2 tane ambulans girdi. Tam o anlarda telleri aşarak sahaya inen Göztepeli bir taraftar, korner bayrak direğini sökerek Altay kalecisi Ozan’ın kafa bölgesine saldırdı. Ozan’a darbeler indiren şahıs, anında yaka paça gözaltına alındı. Kafasına gelen darbelerin ardından kaleci Ozan yerde kaldı. Güvenlik güçleri ise sahaya girerek yaşanan olumsuz olaylara müdahale etti.

Olaylar büyüyünce stattan yapılan anonsta, maçın 22. dakikasından itibaren yaşanan olaylar nedeniyle maçın tatil edildiği ve İZmir derbisinin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenecek ileri bir tarihte 20. dakikadan itibaren kaldığı yerden devam edeceği duyuruldu. Tatil edilme kararının çıkmasının güvenlik kontrolü altında ardından stadın tahliye edilmesine başlanırken, ilk önce Göztepeli taraftarların tahliyesi gerçekleşti. Uzun bir süre sonra da Altaylı taraftarların stattan tahliyesi yapıldı.

Taraftarın hayati Tehlikesi Yok

Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarların bulunduğu alana fırlatılan fişek sonucunda yaralanarak ambulansla hastaneye götürülen Göztepeli taraftar Mehmet Çakır’ın bilincinin açık olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Ancak fişeğin ağız bölgesine isabet etmesi nedeniyle çenesinde ve dişlerinde ağır hasar oluşan Mehmet Çakır’ın sol bölgesinde de yanıklar oluştuğu ve 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil bölümünde ameliyat edileceği belirtildi.

Öte yandan bir taraftarın kendisine köşe bayrağı direğiyle saldırması sonucunda kendini yerde bulan Altay file bekçisi Ozan Evrim Özenç’in de bilincinin yerinde olduğu, kafasında 4 santimetrelik bir yarık olduğu tespit edilen Özenç’in kontrol altında tutulduğu öğrenildi.