Gaziantep FK Koita’nın Peşinde

Gaziantep FK , yeni bir ismin peşinde olduğunu açıkladı. Şu anda Bordo-mavili forma giymekte olan Fode Koita için transfer girişimlerini başlatan Gaziantep Futbol Kulübü, futbolcunun kulübü Trabzonspor ile oturduğu pazarlık masasından mutlu kalktı.

Karadeniz ekibi, Gineli futbolcu için kulüpler bulma çabalarının meyvelerini almış gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde, 32 yaşındaki forvetin kulüplerinin arayışına son noktayı koyduğu ve Gaziantep Futbol Kulübü ile anlaşmaya vardığı bildirildi. Fode Koita’nın bu sezondaki performansından memnun kalmayan Trabzsonspor, Gineli forvetin Gaziantep Futbol Kulübü’ne transferi için onay verdiği açıklandı.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da güncel piyasa değeri 125 bin Euro olan Fode Koita’nın, sağlık kontrollerinden geçtikten sonra Gaziantep Futbol Kulübü ile 2 yıllık sözleşme imzalaması bekleniyor. Gaziantep FK ekibinin bu transfer ile kadrosunu güçlendirip şampiyonluk mücadelesinde daha iddialı bir oyun sergilemesi bekleniyor.

Fode Koita Gaziantep Futbol Kulübü’ne Ne Katabilir

21 Ekim 19990 Fransa doğumlu tam adı Bengali Fode Koita olan futbolcu, kariyerine Fransa’nın Montpellier altyapısında başlayıp Le Havre HSC, SM Caen, Blackburn Rovers gibi birçok takımda forma giymiştir.

2021-22 sezonunda Trabzonspor’a transfer olan Gineli futbolcu Fode Koita, Süper Lig’de Bordo-mavili forma ile 18 maça çıkmış ama hiç gol kaydedememiştir. Oyuncunun bu performansından memnun olmayan Trabzonspor Kulübü, Koita’dan kendisine kulüp bulmasını istemişti.

Süper Lig Ekiplerinden Kasımpaşa’da kiralık olarak oynayan Bengali Fode Koita, Gaziantep Futbol Kulübü ile anlaşmaya vardı. Karadeniz ekibi ile kariyerinin sonuna gelen yıldız futbolcu Gine millî takımında da forma giymektedir. Yıldız forvet, 2017 Afrika Uluslar Kupası‘nda Gine millî takımı ile turnuvaya katıldı. Koita, Gine milli futbol takımıyla ilk maçına Benin ile mücadele edilen hazırlık maçında 11 Haziran 2019 tarihinde çıktı.

Fode Koita, Bordo-mavili forma ile başarılı bir performans sergileyememiş olsa da yetenekli ve çevik bir forvet oyuncusudur. Gineli forvetin yeni rotası Gaziantep Futbol Kulübü’nde daha motive bir şekilde oynayarak başarılı bir performans sergilemesi bekleniyor.

Gineli Forvetin Yıllara Göre Yer Aldığı Takımlar

2009-2013: Montpellier              

2012: Lens (kiralık oyuncu)         

2012-2013: Le Havre (kiralık oyuncu)     

2013-2015: Caen            

2015-2016: Blackburn Rovers   

2016-2021: Kasımpaşa 

2021-2023: Trabzonspor             

2022- :  Kasımpaşa (Kiralık oyuncu)

2023- : Gaziantep Futbol Kulübü

Fode Koita’nın Oynadığı Takımlardaki Gol Performansı

Montpellier: 16 maçta 0 gol       

Lens (kiralık): 17 maçta 3 gol      

Le Havre (kiralık): 22 maçta 3 gol             

Caen: 60 maçta 7 gol     

Blackburn Rovers: 14 maçta 0 gol            

Kasımpaşa: 89 maçta 27 gol       

Trabzonspor: 18 maçta 0 gol