Galatasaray UEFA Şampiyonlar Ligi İkinci Ön Eleme Turunda Kolay Rakiplerle Eşleşti

Galatasaray geçtiğimiz sezon 88 puan topladı. En yakın rakibi olan Fenerbahçe’ye sekiz puan fark atarak şampiyon oldu. Bu sayede, dört yıllık şampiyonluk özlemine son verdi. Bunun yanı sıra, beş yıl aranın ardından yeniden UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer almaya hak kazandı.

Galatasaray, bundan önceki yıllarda doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alıyordu. Ancak, bu sezon işler değişti. Sarı kırmızılı takım, ülke puanının düşük olmasından dolayı üç ön eleme oynayacak. Söz konusu üç ön elemeyi geçtiği takdirde kendisini UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında bulacak. Gelin, Galatasaray’ın ikinci ön eleme turundaki muhtemel rakiplerine bir göz atalım!

Sarı Kırmızılı Takım Struga – Zalgiris Vilnius Eşleşmesinin Galibi ile Karşı Karşıya Gelecek

Ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek olan Galatasaray’ın, Konferans Ligi’nde yer alacak olan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor’un ikinci ön eleme turundaki rakipleri, 21 Haziran 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilen kura çekimi ile belli oldu. Galatasaray, ülke şampiyonu kategorisinde yer almasından mütevellit seri başı idi. Bir başka deyişle, kendisine kıyasla nispeten daha güçsüz olan bir takım ile karşı karşıya gelecekti. Galatasaray’ın rakibi, Struga – Zalgiris Vilnius eşleşmesinin galibi oldu.

Galatasaray ilk maçını 25-26 Temmuz 2023, ikinci maçını ise 1-2 Ağustos 2023 tarihlerinde oynayacak. Ayrıca, temsilcimizin ilk maçının deplasmanda olduğunu hatırlatalım!

Galatasaray’ın Rakiplerini Tanıyalım!

Takdir edersiniz ki, Galatasaray, ikinci ön eleme turundaki eşleşmenin favorisi olan taraf! Ancak, yine de temsilcimizin dikkatli olması gerekiyor. Çünkü, Türk takımları geçmiş yıllarda favori oldukları birçok eşleşmeyi kaybettiler. Bu noktada, Galatasaray’ın muhtemel rakiplerinin durumuna bir göz atmaya ne dersiniz?

İlk olarak, Zalgiris Vilnius’tan başlayalım! Litvanya temsilcisi, bu sezon kendi liginde şu ana kadar 18 maça çıktı. Güncel tarih itibariyle, ikinci sırada yer alıyor. En yakın rakibi olan takım ile arasında sadece altı puan bulunuyor. Zalgiris Vilnius; bu sezonu şampiyonluk ile tamamlamayı hedefliyor. Litvanya temsilcisi, bugüne kadar Avrupa kupalarında 93 maça çıktı. Söz konusu maçlarda 29 galibiyet, 19 beraberlik ve 45 mağlubiyet aldı. Takımın en önemli ismi bu sezon şu ana kadar yedi gol atan Nijeryalı forvet Mathias Oyewusi! Galatasaray’ın bu isme dikkat etmesi gerekiyor.

Galatasaray’ın bir diğer muhtemel rakibi Struga! Bu kulüp yalnızca sekiz yıl önce kuruldu. Dört yıldır da Kuzey Makedonya Birinci Ligi’nde mücadele ediyor. Struga, geçtiğimiz sezon ilk defa kendi liginde şampiyon oldu. Bu sayede, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme hakkını kazandı. Takımın en golcü ismi şu ana kadar 18 gol kaydeden Besart Ibraimi! Maçlarını 800 kişilik stadyumlarında oynayan Struga, yüksek ihtimalle Zalgiris Vilnius’a elenecek. Galatasaray’ın bu takım ile karşılaşma ihtimali zayıf!