Galatasaray Altay’ın Kalecisini İstemiş

Bu sezon Süper Lig’e yükselen ve iyi bir başlangıç yapmasına rağmen sonrasında galibiyetin ne olduğunu unutan Altay, ilk sezonunda ligde kalıcı olabilmek adına teknik direktör değişikliğine gitti ve takımın başına Serkan Özbalta’yı getirdi. Verilen ara boyunca yeni hocasına alışma süreci yaşayacak olan İzmir temsilcisi, aradan dönüşte İzmir derbisinde Göztepe’nin konuğu olacak. Altay ile ilgili basına yansıyan son haberler ise kaleci arayışında olan Galatasaray’ın bir dönem Altay’ın Polonyalı başarılı kalecisi Mateusz Lis’i istediği yönünde.

Sahiplenilen Oyuncu

2002/2003 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e 2021/2022 sezonunda geri dönen Altay, iyi bir başlangıç yapmasına rağmen devamını getirememenin ve hatta dibe çakılmanın şokunu atlatmaya çalışıyor.

Takımın efsanesi ve Süper Lig’e beraber yükseldiği teknik direktör Mustafa Denizli ile yolların ayrılmasından sonra takımın başına getirilen Mert Nobre ile 4 maça çıkılırken, Nobre ile de çok süre geçmeden yollar ayrıldı ve Serkan Özbalta takımın başına getirildi.

Yönetimsel hatalar, kötü tercihler ve özellikle transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle istediği hareketleri de yapamayan Altay’da bu durum taraftarların sert tepkiler vermesine neden olurken, Altay forması giyen oyuncular da bu tepkilerin muhatabı olmaktan kurtulamadı ve birçoğu ayağına top geldiğinde ıslıklandı.

Siyah Beyazlı takımda bu protestoların muhatabı olmayan nadir oyunculardan birisi ise sezon başında Wisla Krakow’dan transfer edilen 24 yaşındaki file bekçisi Mateusz Lis oldu. Altay’ın bu kötü durumuna ve birçok maçta kalesinde gol görmesine rağmen takımı birçok maçta daha kötü bir senaryonun eşiğinden kurtarmayı başaran Lis’in bu performansı taraftarlar tarafından da hep alkışlandı ve takdir edildi.

Galatasaray Maçının Yıldızı

Altay’ın 15 günlük aradan önce oynadığı son Süper Lig maçı olan Konyaspor maçında da oldukça başarılı bir performans gösteren Polonyalı file bekçisi, bu performansına rağmen takımını mağlubiyetten kurtaramadı ama Altay’ın büyük taraftarının alkışlarını almayı başardı.

Bu sezon oynadığı 23 Süper Lig maçında 38 gol yiyen ve 2 maçta da kalesini gole kapatmayı başaran Mateusz Lis, gösterdiği bu performansla Fernando Muslera’nın sakatlığından sonra kaleci arayışına giren Galatasaray’ın da radarına girmeyi başardı.

Muslera’nın sakatlanmasından sonra bir süre yedek kalecileri İsmail Çipe ve Fatih Öztürk ile idare edebileceğini düşünen Galatasaray, iki kalecinin de kötü performans göstermesi sonrasında ilk olarak Giresunspor’da kiralık olarak forma giyen kalecisi Okan Kocuk için geri alma teklifi yapmıştı.

Ancak Giresunspor’un Okan Kocuk’u sezon ortasında geri bırakmamak adına ayak diretmesi Galatasaray’ı tekrar bir arayışa soktu ve Galatasaray, Altay’ın kalecisi Mateusz Lis için bir soruşturma yaptı fakat sonrasında Roman Bürki ile anlaşmaya varıldı.

Bununla birlikte iki takımın da kötü bir sezon geçiriyor ve hangisinin bu sezonu daha fazla unutmak isteyeceğini de sezon sonundaki konumlarından göreceğiz.