Erden Timur: ‘‘ Bu Ligi Bitirtmeyiz ’’

Spor Toto Süper Lig’in 11. haftasında Galatasaray, 2-0 öne geçtiği maçta sahasında Corendon Alanyaspor ile 2-2 berabere kaldı. Sacha Boey ve Abdülkerim Bardakçı’nın kırmızı kartla oyun dışı kaldığı karşılaşmanın ardından Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, hakem kararları ile ilgili ağır eleştirilerde bulundu.

Ligde yaşanan hakem hatalarına değinen İkinci Başkan Erden Timur “ Bu iş böyle giderse biz devam ettirmeyiz. Bu ligi bitirtmeyiz. Böyle gidebilmesi mümkün değil. Basiretsiz bir yapı var. Böyle lig yönetilmez. Getirin yabancı hakemleri yönetsinler. Bu gemi batmış. Yosunun içerisinde biz mücadele ediyoruz. Bunu herkesin kabul etmesi lazım ” dedi.

“Farklı Farklı Tehditler Gönderiliyor”

Bu maçın konuşulacak hiçbir tarafı olmadığını kaydeden Erden Timur, şunları söyledi :

“ Bilerek, kasten, planlı ve bilinçli şekilde bu hale geldi. Önce bu atamayla başladı. Galatasaray düşmanlığıyla, sadece Galatasaraylıların değil, herkesin bildiği bir hakemi böyle bir maça atadılar. Basın toplantısının her kelimesiyle arkasındayız. Sadece adalet istediğimizi söyledik. Türk futbolu için önemli bir basın toplantısıydı. Biz basın toplantısında bizim hatalarımızı da söyledik. Geçmişte bu yapıların Galatasaray’ın da dahil olduğu tüm takımların lehine hareket ettiğini de söyledik.

Görüyoruz ki Türk futbolunun gelişimi için adalet arayışının karşılığında, TFF’deki insanlar bu adaleti istemiyor. Adaleti sağlaması gereken erk, operasyonla ceza veriyor. Adalet makamı, ceza verir. Ama başka bir konuda, adaletsizlikle size ceza vermeye çalışıyorsa, bu iş kokmuştur, bu iş çürümüştür. Bu kadar bariz bir adalet isteği, böyle yanıtlanıyorsa, bu durum ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor.

5-6 olacak maçta 30’uncu dakikada bir karar verildi. 6-7 hakeme sorduk. Birisi tartışmalı dedi, diğerleri ise kesinlikle yanlış karar olduğunu söyledi. 30’uncu dakikada böyle bir karar veriyorsun, VAR çağırmıyor. Kırmızı kart pozisyonunda çağırmayan VAR’ın, o iptal edilen gollerdeki ofsayt çizgilerini doğru çizdiğine kim inanır? Abdülkerim’e verilen kırmızı kart. 2021’de Karagümrük-Galatasaray maçında Lens’in direkt bastığı pozisyonda kırmızı kart vermemiştin. O maçta daha neleri vardı, saymakla bitmez.

Biz bunu savaş olarak nitelendirmiyoruz ama karşı taraf için savaşsa, baş üstüne. Korkulduğunu anladık. Bizim geri adım atacak çeyrek adımımız bile yok. Gerçekten adalet isteyenler geri adım atmaz. Tüm kulüplerle konuşuyoruz, herkes rahatsız. Adalet arayanlar, idealist insanlar, hiçbir şeyden korkmaz. Farklı farklı tehditler gönderiliyor, onlardan da korkmuyoruz. Biz Türk futbolunun iyiliğini istiyoruz. Zaman içerisinde bunu herkes görecek. Ne kadar kararlı olduğumuzu, iyi niyetli olduğumuzu herkes görecek. Bu bir kurgu, bu kurguyu yapanları biliyoruz. Bunu onların başına yıkmamız gerektiğini de biliyoruz. Atama, MHK tarafından yapılıyor. TFF’nin içinde iyi niyetli olan insanlar var. Ama iyi niyetler beyhude. Kararlı olmanız gerekiyor. ”