Altay’ın Yüzü Gülmedi

Uzun yıllar aradan sonra Süper Lig’e geri dönen Altay, sezonun ilk 7 haftasında şahane bir performans sergileyerek üst sıralara kadar çıkarken, bu haftadan sonra bir anda her şey tersine döndü. Siyah Beyazlı takım efsanesi Mustafa Denizli ile yolları ayırma kararı aldıktan sonra Serkan Özbalta ile bir umut bulabilmişti ancak Özbalta konusunda yaşanan sıkıntılar her şeyin tam tersine dönmesine neden oldu.

Bitmeyen Kıyım

Bu sezon Süper Lig’de 14 takım teknik direktör değişikliğine giderken, sezon bitiminden sonra da Hatayspor ile Fatih Karagümrük’le teknik heyet değişikliği devam etti. İlk devrede Kasımpaşa, Kayserispor, Adana Demirspor, Göztepe, Alanyaspor, Çaykur Rizespor, Başakşehir, Yeni Malatyaspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fatih Karagümrük ve Fenerbahçe’nin teknik heyetlerinde değişiklik tercih ettiği ligde ikinci devrenin başlamasının ardından da Galatasaray ve Altay teknik direktörleriyle yollarını ayırdı.

Küme düşen takımlara bakıldığı zaman bu sezon en çok farklı teknik direktörle çalışan takımın ligi son sırada tamamlayan Yeni Malatyaspor olduğu görülüyor. Sarı Siyahlı takım İrfan Buz, Marius Sumudica, Adem Büyük, Cihat Arslan ve Cihat Gülerce olmak üzere tam 5 farklı teknik direktörle çalıştı.

Altay’da ise Mustafa Denizli, Serkan Özbalta, Mert Nobre ve Sinan Kaloğlu olmak üzere 4 farklı teknik direktör görev yaptı. Bir diğer İzmir temsilcisinde, Göztepe’de ise Ünal Karaman ile başlayan sezonda Nestor El Maestro, Stjepan Tomas ve Serdar Sabuncu görev yaptı.

Rizespor tarafında da Bülent Uygun, Hamza Hamzaoğlu ve Bülent Korkmaz takımlarının iyi noktalara gelebilmesi adına çalışmalar yapsalar da bu çalışmalar yeterli olmadı.

Bahsi geçtiği gibi Hatayspor ve Fatih Karagümrük adına değişiklikler sezonun son maçında geldi. Ömer Erdoğan kendi isteğiyle kulübe veda ederken Fatih Karagümrük Başkan Süleyman Hurma’nın isteği doğrultusunda teknik direktör Volkan Demirel ile yollarını ayırma kararı aldı.

Formül Tutmadı

Öte yandan Altay adına işlerin iyi gitmemesi konusunda teknik direktör değişikliğinin etkili olduğunu dile getirmekte fayda var. Siyah Beyazlı takım gerçekten zayıf bir kadroya sahip olduğu için onu yönetecek hocaya daha fazla ihtiyaç duyan bir kulüptü ve bu durum her değişiklikte başka bir Altay’ı izlememize neden oldu.

Takımın efsanesi Mustafa Denizli kulüpte fazla külfetli bulundu ve bu durum tecrübeli teknik adamla yolların ayrılmasına neden oldu. Öte yandan bu karar nedeniyle Başkan Özgür Ekmekçioğlu’nun da görevinden istifası daha da hızlanmış oldu.

Bununla birlikte Denizli yerine getirilmesi sezon başında düşünüldüğü dile getirilen Mert Nobre bir anda göreve getirildi ve aynı hızda görevinden alındı. Nobre yerine göreve getirilen isim Serkan Özbalta oldu.

Genç teknik adam yönetiminde şahane bir iş çıkartan Altay, eğer genç teknik adamını kadroda tutabilmiş olsaydı işler çok daha farklı olabilirdi. Ancak ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılar bu durumun önüne geçti.

Son olarak göreve gelen Sinan Kaloğlu’nun şartlarıysa hiç iyi değildi.