Altay’ın Yıldızı Beşiktaş’a Doğru

Bu sezon Süper Lig’de istediği performansı sergileyemeyen ve uzun bir aradan sonra döndüğü lige aynı sezonda veda etmek zorunda kalan Altay’da gündem oldukça yoğun. İzmir temsilcisinde gelecek sezon Teknik Direktör olarak görevlendirilecek ismin kim olacağından, transferde kimlerin eklenip kimlerin gönderileceğine kadar pek çok soru işareti bulunuyor. Bununla birlikte Siyah Beyazlı ekibin bu sezonki en parlak isimlerinden biri olan Kazımcan Karataş birçok Süper Lig ekibinin dikkatini çekiyor. Basında yer alan haberlere göre Rıdvan Yılmaz’ı Almanya’ya göndermeyi planlayan Beşiktaş, İzmir temsilcisinin başarılı oyuncusunu kadrosuna katmanın planlarını da yapıyor.

Sezonun Kazanımı

Bu sezon uzun bir aradan sonra Süper Lig’e geri dönen Altay adına pek iyi geçmedi ve takım çok daha sıkıntılı bir şekilde lige veda etmek zorunda kaldı.

Bu durumla alakalı olarak pek çok kişinin sorumlu tutulabileceğini dile getirmekte fayda var. İzmir temsilcisinde asıl problemlerden birisiyse camianın çok fazla bölünmüş duruma gelmesi. Öte yandan Başkan Özgür Ekmekçioğlu’nun da her ne kadar başarılı bir görev süreci geçirmiş olsa da finali iyi bağlayamamış ve krizi iyi yönetememiş olduğu da bir gerçek.

Öte yandan Altay’da yaprak dökümü devam ediyor ve oyuncular birer ikişer ayrılık haberlerini paylaşıyorlar. Ancak basında yer alan son haberler bir gerçekten daha öte bir iddia niteliğinde. İddialara göre Beşiktaş başarılı sol beki Rıdvan Yılmaz’ı Alman temsilcisi ve son UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu Eintracht Frankfurt’a göndermeyi planlarken, Yılmaz’ın yerine de Kazımcan Karataş’ı düşünüyor.

Bu bağlamda transferin aslında biraz da şartlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira Altay’ın oyuncusunu gönderebilmesi için Beşiktaş’ın önce Rıdvan Yılmaz’ı istediği bonservis bedeliyle Almanya’ya yolcu etmesi gerekecek.

Futbolcu Fabrikası Altay

Altay’ın bu sezonki en büyük tesellilerinden biri olan Karataş’ın gerçekten hücum anlamında oldukça kaliteli ve yetenekli bir oyuncu olduğunu belirtmek gerek. Özgüveni de gayet yerinde olan başarılı oyuncu daha yeni yeni forma şansı bulmaya başlamasına rağmen A Takımın en önemli oyuncularından biri haline geldi.

İzmir temsilcisinin altyapısı gerek bugün gerekse de geçmişte Türk futboluna pek çok oyuncu kazandırdı ve Kazımcan Karataş da bu fabrikanın son dönemlerdeki en değerli ürünlerinden biri oldu. Bu bağlamda oyuncunun gerçekten önemli bir değer olduğunu da ifade etmek lazım. Öte yandan oyuncunun Fransa yolunu tutma ihtimali hem Türkiye’nin hem de Altay’ın vitrinini güzelleştirebilmesi açısından da önemli.

Ara transfer döneminde Fransız temsilcisi Lille ve Süper Lig’in bir diğer devi Galatasaray’ın da talip olduğu iddia edilen oyuncu gelecek sezon İzmir temsilcisinde kalmayacak gibi görünüyor.

Bu sezon 23 Süper Lig maçına çıkan 19 yaşındaki yetenekli oyuncu bu maçlarda 2 kere gol pası veren isim olma başarısı göstermiş ve toplamda 1436 dakika süre almıştı.