Altay’ın Son Durumu Ocak Ayındaki Zorlu Fikstür..

18 yıl sonra Süper Lig hasretine son veren Altay, Sezona iyi bir başlangıç yaptı ancak devamını getiremedi. İlk iki haftadan altı puan çıkardıktan sonra üst üste iki yenilgi alan Siyah beyazlı ekip, 7.haftaya kadar üç maçlık galibiyet serisinden sonra ağır bir düşüş yaşadı.

Daha sonra Üst üste üç maçını da kaybetti ve 11.haftada Sivasspor karşısında puan hasretine son verdi. Ligde ilk devrenin son bölümüne kadar Başakşehir ve Galatasaray maçlarından puan çıkarmayı başaran Altay, bu iki karşılaşmada da başarılı savunma performansıyla ön plana çıkmıştı. Son galibiyetini Beşiktaş’a karşı alan Siyah beyazlılar, ligde 12 maçtır galibiyet hasreti yaşıyor.

12 Maçtır Galibiyete Hasret

Süper Lig’in ilk yarısında beklentilerin altında bir performans sergileyen Altay,  çoğu istatistikte ligin alt sıralarında yer aldı. Süper Lig’in ilk yarısında 19 karşılaşmaya çıkan Siyah beyazlı ekip, beş galibiyet üç beraberlik ve 11 mağlubiyet alarak 18 puan elde etti.

Elde ettiği 11 mağlubiyet ile ligin en fazla mağlup olan Üçüncü takımı olurken, savunmada ligin en kötü performanslarından birini sergiledi. Kalesinde 32 gol gören siyah-beyazlı ekip, ligin en fazla gol yiyen üçüncü takımı olarak dikkat çekti. 23 kez gol sevinci yaşarken, özellikle iç sahadaki maçlarda gol bulamakta zorlandı. Evinde oynadığı maçlarda 11 kez rakip fileleri sarsan İzmir ekibi, ligin en az skor üreten ikinci takımı oldu.  

Bu sezon evinde oynadığı dokuz karşılaşmada üç galibiyet bir beraberlik ve beş mağlubiyet alan Siyah-Beyazlılar on puan elde etti ve iç sahada ligin en az puan toplayan üçüncü takımı oldu. Deplasmanlardaki performansı ise iç saha maçlarından farklı değildi. Dış sahada on karşılaşmaya çıkan Siyah-beyazlı ekip iki galibiyet, iki beraberlik ve altı mağlubiyet elde ederek sekiz puan topladı.

Kayserispor Maçı, Altay’ın Ocak Ayı Fikstürünü Etkileyecek  

Son dört lig maçından mağlup ayrılan Altay, ocak ayının ilk maçında alt sıralardaki rakibi Kayserispor’a konuk olucak. Kayserispor’un altı puan gerisinde bulunan İzmir ekibi, düşme hattından uzaklaşmak ve 12 maçlık kötü grafiğini sonlandırmak adına sezonun ikinci devresine zorlu bir giriş yapacak. Son maçlarında alt sıralarda bulunan rakiplerine karşı hem oyun hemde skor olarak geride kalan Altay, üç puan ile dönmesi halinde psikolojik olarak da yükselişe geçecektir.

Altay’ı ocak ayının kalan üç maçında birbirinden zorlu rakipler bekliyor. 20.haftada Alanyaspor’u konuk edecek ardından Fenerbahçe deplasmanına çıkacak olan Siyah beyazlı ekip, ocak ayının sonunda Konyaspor’u evinde ağırlayacak. Alanyaspor, yeni direktörü ile Altay karşısında reaksiyon göstermek isteyecektir ancak Altay’ın Kayserispor karşısında alacağı tek galibiyet işleri değiştirebilir.

Takımın arkasına alacağı puanlar serisi özgüven açısından Fenerbahçe deplasmanında artı puan yazacaktır. Kayseri ve Alanya maçlarından çıkarılacak 4 puan Fenerbahçe ve Konyaspor maçlarındaki olumsuz havayı tersine çevirebilir.