Altay’ın Saati Doluyor

Bu sezon Süper Lig’de çok dramatik dönemler geçiren Altay, çok yoğun bir gündemin içerisinde bir şekilde sahaya çıkıp mücadele etmek zorunda ve Başakşehir karşısında oynanan müsabakada gösterilen mücadele de oyuncuların bu bağlamda ne kadar istekli olduğunu kanıtlıyor. Ligin 33’üncü haftasında kendi sahasında konuk ettiği İstanbul temsilcisini ciddi derecede zorlayan Siyah Beyazlı takım bununla birlikte sahadan 1 puanla ayrıldı ve kümede kalmaya dair umutlarını arttırabilme şansını 1 hafta daha ertelemiş oldu.

Kum Saati

Bu sezon Süper Lig’e yaptığı şahane girişin tam tersi bir dönemle devam eden Altay adına artık umutlar tükendi tükeniyor ve bu durumun önüne de geçilebilecek gibi görünmüyor.

Siyah Beyazlı takım Süper Lig’in 33’üncü haftasında kendi sahasında Başakşehir’i konuk etti. Lacivert Turunculu takım karşısında gösterilen performans ve mücadele İzmir taraftarını gururlandırmıştır ancak bu gurur sonuca dönmedikten sonra futbolda herhangi bir karşılığı olmuyor.

Ligin bitimine 5 hafta kala 16’ıncı sıradaki Giresunspor’un 10 puan gerisinde kalan Altay adına umutlar tükeniyor. Bununla birlikte takımın gerçekten bundan daha fazlasını yapabilecek bir kapasitesi yok gibi görünüyor ve bu noktada teknik direktör dokunuşlarına daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Teknik Direktör Sinan Kaloğlu bu göreve kendini ne kadar hazır hissediyordu veya bu ateşten gömleği giymeye ne kadar istekliydi bunu bilmek zor ancak Kaloğlu ile artan mücadele kapasitesinin teknik bir tarafla buluşturulamadığını dile getirmek yanlış olmaz.

Bir önceki teknik direktör Serkan Özbalta ile yola devam edilebilmesi Sinan Kaloğlu’nun kariyer başlangıcı açısından çok daha rahat bir dönemi tercih etmesini sağlayabilirdi. Nitekim Özbalta döneminde toplanan puanlar da zaten şu an hâlâ var olan cılız umudun kaynağı olarak gösterilebilir.

Mücadele Kapasitesi

Öte yandan takımın mücadele kapasitesi konusunda gerçekten iyi bir gelişim sağladığını dile getirmek yanlış olmaz.

Siyah Beyazlı takımın bu kadroyla bu ligde mücadele edebilmesi zaten pek mümkün değildi ve ilk 7 haftada alınan 5 galibiyet belirli ölçüde taraftarları yanılttı. Bununla birlikte Mustafa Denizli döneminin büyük bir kısmında ve sonrasında yaşanan düşüşe bu kadar çözüm bulunamaması sadece oyuncularla alakalı da değil.

İzmir temsilcisinin şu anki durumu yöneticiler bazındaki gündemin en üst sıralarında dahi yer almıyor olabilir. Bir sonraki başkanın kim olacağı konusu 16’ıncı sırada yer alan Giresunspor’un 10 puan gerisinde bulunan bir takımın ligde kalabilmesinden çok daha önemli görülüyor.

Altay’ın Süper Lig’e dönmüş olması yeni stadyumu, futbol kültürü ve tutkulu taraftarının da etkisiyle çok heyecan verici bir hadiseydi. Bununla birlikte takımın bu kadar kötü bir performans sergiledikten sonra bir kez daha Süper Lig’e dönmek adına o kadar aceleci olmaması gerektiği de anlaşıldı. Tüm bunlarla birlikte artık tüm ihtimaller mucize.