Altay’ın Performans Çizgisi

İzmir takımları, taraftarlarının takımlarına duyduğu bağlılık, aralarındaki rekabet ve liglere kattığı renk ile bilinir ve bu yüzden çoğu zaman sempatiyle karşılanan takımlar olurlar. 100 yılı aşkın tarihiyle birlikte Altay da bu takımlardan birisi. 18 yıl döndüğü Süper Lig’de “memleketten arkadaşı” Göztepe’ye eşlik edecek olan Altay’ın lige yükselmeden önce play-off finali oynadığı Altınordu’nun da yine bir İzmir takımı olduğunu hatırladığımızda bu yerel rekabetin kalitesinin ne kadar arttığını da anlamış oluyoruz bir yandan.

Altay’ın Bilançosu

Nisan sonunda hem kulübün hem de Türk futbolunun efsanelerinden olan kurt hoca Mustafa Denizli’yi takımın başına getirmeleri bir noktada sansasyon da yaratmıştı. Hoca, eski günlerindeki kadar formda mıydı, bu tercih Altay’a nasıl bir katkı yapardı? Ancak Denizli ve ekibi tüm bu soruların altından öyle bir oyun ve öyle bir performansla kalktı ki ne Altay ne de başka kulüp taraftarlarının kafasında hocaya ve takıma yönelik bir soru kalmadı.

Hoca 4-2-3-1 sistemiyle oynattığı takımının hücum oyuncularından üstün bir verim aldı. Marco Paixão, ligde gol krallığına koyduğu ipotek bir yana, hocanın kendisine şans verdiği 4 maçta 4 gol attı ki bu gollerden birisi Altay’ı Süper Lig’e taşıyan gol oldu.

Bu birlikteliğin play-off müsabakaları için oluşturulduğunu ifade eden Mustafa Denizli, Altay istedikten sonra hizmet etmeye hazır olacağını ifade etti, Altay yönetimi bu mesajı aldı ve tecrübeli hocayla sözleşme yeniledi.

Kriz Yönetimi

Birinci Lig, mücadele gücü ve rekabetin çok yüksek olduğu ancak oyun kalitesinin vasat altına ancak yakın olabildiği bir lig.

Böyle olunca Süper Lig’e yükselen ekiplerin kadrolarında ciddi yenilemelere gittiğini, bu yenilemeler yeterli olmazsa ara transfer döneminde tekrar bir “yapılanmaya” gittiklerini ve başarısızlık halinde ekonomik ve idari krizlerle karşılaştığı senaryoyu tahmin etmek çok zor olmaz. Kontrolünü kaybeden arabanın şoförünün ve onun böylesi anlarda ne kadar soğukkanlı olduğunun böyle dönemlerde önemi ortaya çıkar.