Altay’ın Konuğu Konyaspor

Süper Lig’in 22’inci haftasında İstanbul’da Fenerbahçe’nin konuğu olan Altay, 1-0 öne geçmesine rağmen üstünlüğünü koruyamadığı maçta 2-1 mağlup oldu ve üst üste 15’inci maçından da galibiyet sevinci yaşayamadan ayrıldı. Futbol kamuoyu artık belirli bir bölümü geride kalan Süper Lig’de Altay’ı ligin en net küme düşme takımı olarak gösterirken, İzmir temsilcisinin de umudu her geçen gün azalıyor. Süper Lig’in 23’üncü haftasında kendi sahasında lig 2’incisi Konyaspor’u konuk edecek olan Altay için zaman daralıyor.

Altay’ın Çaresizliği

Teknik direktör de değişse, öne de geçse, evinde de oynasa, dışarıda da oynasa değişen bir şey değişmiyor ve Altay maçtan puan kaybederek ayrılıyor. Süper Lig’de 15 maçtır galibiyete hasret olan ve bu hasreti dindirebilecek bir formülü bulması da pek kolay gözükmeyen Altay, ligin 23’üncü haftasında zirve takipçisi Konyaspor’u konuk ediyor.

Her ne kadar camia geriye kalan 16 maçın 10’unun İzmir’de oynanacak olmasından bir avantaj doğabileceğine inansa da Altay’ın var olan kadrosuyla Süper Lig’de kalabilme şansı oldukça zor görünüyor.

Takımda bir şoklama yapılması için kadro dışı kararı alınmaya çalışılsa alternatifsizlik, ekleme yapılacak olsa transfer yasağı İzmir temsilcisinin önüne geçiyor ve var olan kadroda bozulan psikolojilerini tamir edip sahaya kazanacağına inanarak çıkmıyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi önce Alanyaspor ile sonra Fenerbahçe ile ve şimdi de Konyaspor ile karşılaşarak ligin zorlu ekiplerinin karşısına çıkan Altay, maç içerisinde çok kırılgan bir takım haline geliyor.

Son 7 maçının tamamını kaybeden Altay’ın en büyük umudu ise bu maçtan sonra verilecek olan arada yeni Teknik Direktörü Mert Nobre ile birlikte tekrar toparlanmak.

Konyaspor’u ağırlayacağı maç öncesi 18 puanla 19’uncu sırada yer alan Altay, Yeşil Beyazlı rakibinin sahasında oynanan maçta da 3-1 mağlup olmuştu.

Sözün Bittiği Yer

Altaylı taraftarlar, iç sahada oynanan son maç olan Alanyaspor maçının başından sonuna kadar yönetimi ve başkanı istifaya çağırdılar.

Çok uzun bir aradan sonra Süper Lig’e geri dönen takımlarının ilk 7 haftada topladığı 15 puana, 15 haftada sadece 3 puan ekleyebilmiş olmasının verdiği haklı hayal kırıklığı ve takımdaki oyuncuların bireysel performansları Siyah Beyazlı taraftarı öfkelendirmekte oldukça yeterli sebepler.

Altay’ın efsanesi ve Mert Nobre’den önceki teknik direktörü Mustafa Denizli, her ne kadar bazı gerçekleri görmemekte ısrarcı davransa da takımın 1-2 transferle toparlanabileceğini üstüne basa basa dile getiriyordu.

Çağdaş Atan ligin en potansiyelli teknik adamlarından birisi olmasına rağmen futbolculuk döneminde formasını giydiği Altay için şimdi teknik direktör olarak ateşten gömleği giymeye razıydı ancak takıma ekleme yapılması gerektiğini söylediği için anlaşma sağlanamadı.

Yalçın Koşukavak ile büyük ölçüde anlaşıldı ve hatta imza aşamasına gelindi ancak transfer yasağının netleşmesiyle bu anlaşma da suya düştü.

Altay’ın ne Konyaspor karşısında ne de diğer rakipleri karşısında galibiyete yakın olabilecek bir kadrosu yok ve yönetimin sessizliği gerçekten can sıkıcı.